حمایت "اتاق عملیات" آمریکا از القاعده در سوریه

گزارش اندیشکده آمریکایی بروکینگز فاش کرد، برخلاف آنچه پیشتر گفته شده اتاق عملیات‌های آمریکا در ترکیه و اردن ارتباط مستقیمی با گروه‌های وابسته به القاعده دارد و با کمک‌های نظامی، آنها را حمایت می‌کند.

گزارش اندیشکده آمریکایی بروکینگز فاش کرد، برخلاف آنچه پیشتر گفته شده اتاق عملیات‌های آمریکا در ترکیه و اردن ارتباط مستقیمی با گروه‌های وابسته به القاعده دارد و با کمک‌های نظامی، آنها را حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه مرکز تحقیقات جهانی‌سازی، اندیشکده آمریکایی بروکینگز تایید کرد که به رغم تبلیغات سیاسی، «میانه‌روهای» آمریکا-عربستان و «افراط‌گرایان» ترکیه-قطر با یکدیگر هماهنگ هستند. در جنگ داخلی سوریه، آمریکا و سعودی‌ها از گروه‌های موسوم به «شورشیان میانه‌رو» حمایت می‌کنند و ترکیه و قطر نیز علنا از القاعده و شاخه‌های مختلف آن از جمله داعش پشتیبانی به عمل می‌آورند.

این اتفاق از اول هم برای کسانی که تحولات سوریه را دنبال می‌کردند، مشخص بود و غرب نیز خود اذعان دارد که موفقیت‌های موجود از تامین مخفیانه تسلیحات، پول، تجهیزات و حمایت نظامی و سیاسی برای القاعده و سایر افراطی‌ها حاصل می‌شود. این حمایت‌ها با رضایت عربستان صورت می‌گیرد اما در این میان ریاض به عنوان واسطه عمل می‌کند و از طریق آن حمایت مادی غرب ارسال می‌شود. این حقیقت هم‌اکنون در مقاله اخیر موسسه بروکینگز به نام «چرا اسد می‌بازد» افشا شده است.

در این مقاله به صراحت ذکر شده است: مشارکت گروه‌های ارتش آزاد سوریه در حقیقت فاش می‌کند که چگونه حامیان آنها رویکرد خود را در قبال افراطی‌ها تغییر داده‌اند. بسیاری از فرماندهان فعال در عملیات‌های ادلب تاکید کرده‌اند که اتاق عملیات‌های تحت حمایت آمریکا در جنوب ترکیه در تسهیل مشارکت عملیات مذکور در اوایل آوریل نقش بسزایی داشتند.

این اتاق عملیات در کنار یک اتاق عملیات دیگر در اردن مجموعاً جنوب سوریه را پوشش می‌دهند و نقش هماهنگی ارسال کمک‌های کشنده و غیرکشنده به گروه‌های مختلف را ایفا می‌کنند. اتاق عملیات‌های ترکیه و اردن ظاهراً فعالیت‌های خود را به صورت چشمگیری افزایش داده‌اند.

در ادامه گزارش مذکور آمده است: نظر به اینکه این اتاق عملیات‌ها پیشتر می‌گفتند که دریافت‌کنندگان کمک نظامی ارتباط مستقیمی با گروه‌هایی همانند النصره وابسته به القاعده ندارند، اما عملیات ادلب چیز دیگری را نشان داد. نه‌تنها ارسال تسلیحات برای «گروه‌های کهنه‌کار» افزایش یافت بلکه اتاق عملیات‌ها بر همکاری نزدیکتر با فرماندهان افراطی عملیات‌های خط مقدم تاکید داشتند.

انتهای پیام

کد N820075