سفیر ایران در بلغارستان: اراده تحقق توافق هسته‌ای بین ایران و 1+5 وجود دارد

ايران,انرژي هسته‌يي,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

سفیر ایران در بلغارستان گفت: اراده تحقق توافق هسته‌ای بین ایران و 1+5 وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) عبدالله نوروزی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «بلگاریا آن ایر» در پاسخ به این سوال که آیا کسی این نگرانی را دارد که ایران پس از امضای توافقنامه هسته‌ای می‌تواند به قدرت بیش از حد سیاسی و اقتصادی در منطقه تبدیل شود؟ گفت: این نگرانی برای آنهایی که از پتانسیل یک کشور جوان، ثروتمند و با هوش و پر جمعیت هراس دارند، وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که از امضای توافقنامه پیرامون برنامه هسته‌ای ایران در ماه ژوئن تا چه اندازه اطمینان دارید؟ گفت: من پیش‌بینی در مورد امضا نشدن آن نمی‌کنم. چون هر دو طرف اراده دارند که این کار محقق شود.

سفیر ایران در بلغارستان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که نگرانی‌های اسرائیل و کشورهای دیگر برای چیست؟ آیا نگرانی وجود دارد که ایران می‌تواند تهدید نظامی باشد؟ گفت: از ناحیه ایران هیچ نوع تهدیدی برای هیچ کشوری وجود ندارد. اصلی‌ترین تهدید برای رژیم صهیونیستی مشکلات خودش با اعراب می‌باشد. بنابراین، اگر مشکل خودشان را با فلسطینیان حل کنند اساساً مشکلی در منطقه وجود نخواهد داشت.

نوروزی در پاسخ به این سوال که فروش 24 جنگنده فرانسوی "رافال" به قطر، سفر رئیس جمهور فرانسه به عربستان سعودی نشانه چیست؟ آیا عربستان سعودی به دنبال ایفای نقش دیگری در منطقه است؟ آیا اینها پاسخ به ایران در حال قدرت گرفتن است؟ تحولات منطقه را ناشی از یک توهم دانست و در توضیح این توهم افزود: توهم از اینکه ما می‌توانیم برای آنها تبدیل به یک دشمن شویم. در حالی که اینطور نیست. شما توجه کنید، وقتی که قبل از مذاکره بحث ایران هسته‌ای بود، کشورهای منطقه نگران بودند، اکنون که زمان توافق هسته ای است، باز نگرانند. پس این نشان می‌دهد که نگرانی یک نگرانی مبهمی است.

وی درباره صدور گاز ایران به بلغارستان گفت: اگر دولت بلغارستان، با توجه به نیازی که دارد، اراده کامل داشته باشد که از امکانات ایران استفاده کند، این فضا برای آن فراهم است. بعد از روسیه ما دومین کشور در میزان گاز هستیم. لوله‌های گاز ما در تمام کشور تا لب مرزهای کشورهایی که با آنها همجوار هستیم آمده است. ما سال‌هاست که به ترکیه گاز صادر می‌کنیم. برای ما بسیار راحت است که این گاز را به بلغارستان نیز برسانیم. قبلاً خط نابوکو بود، لیکن خوب به دلیل تحریم‌ها جلوی آن گرفته شد. احیای این خط می تواند مشکل شما را حل کند.

سفیر ایران در بلغارستان در پاسخ به این که شما به یک شکلی از ایده ایجاد هاب گازی حمایت می‌کنید، آیا ارتباط گازی میان ایران و ترکیه از ظرفیت لازم برای تامین حجم مضاعف گاز طبیعی برای بلغارستان برخوردار است؟ گفت: بله. خیلی بیشتر از اینها این ظرفیت هست و در حال حاضر ما 12 میلیارد متر مکعب گاز صادر می‌کنیم و امکان افزایش به 70 میلیارد متر مکعب وجود دارد.

نوروزی در پاسخ به این که گاز طبیعی چگونه به بلغارستان خواهد رسید؟ گفت:اگر اراده دولت بر این قضیه باشد، در یک تفاهم چند کشوری این کار به راحتی می‌تواند انجام شود که این کشورها ترکیه، بلغارستان و ایران هستند.

وی در پاسخ به این سوال که در آینده نزدیک میتف، وزیر امور خارجه بلغارستان به تهران سفر خواهد کرد. جذابیت‌های موجود برای دو کشور در خصوص بازرگانی و تجاری چیست؟ گفت: بازرگانان و تولید کنندگان باید با هم تماس داشته باشند. هر دو کشور پتانسیل های زیادی دارند. درست است که کشورهای غربی در صف ایستاده‌اند، ولی ترجیح ما با کشورهایی است که احساس می‌کنیم با هم تاریخ مشترکی داریم.

وی درخصوص ارتباطات در زمینه حمل و نقل بین‌المللی گفت: ما خوشبختانه یک کمیته مشترک بین بلغارستان و ایران داریم و آن را فعال می‌کنیم و راه‌های مناسبی را پیش‌بینی کردیم که این مشکل شاید برای همیشه حل شود که چگونگی آن را متخصصان فنی باید انجام دهند.

انتهای پیام

کد N819947