ازسرگیری مذاکرات صلح در قبرس

نماینده سازمان ملل در امور قبرس ضمن ابراز امیدواری نسبت به حل مناقشات در قبرس اعلام کرد، سران دو قسمت قبرس توافق کرده‌اند تا 15 مه گفت‌وگوهای صلح از سر گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "اسپن بارس اید"، نماینده سازمان ملل در امور قبرس پس از دیدار با "نیکوس آناستاسیادس"، رهبر قبرس یونانی‌نشین و "مصطفی آکینجی،" رهبر قبرس ترک‌نشین در این باره گفت: سران قبرس توافق کردند از فرصت موجود استفاده کرده و بدون هیچ تاخیری رو به جلو پیش رفت.

این اولین دیدار بین سران دو بخش قبرس از زمان روی کار آمدن آکینجی در انتخابات 26 آوریل قبرس ترک نشین است.

این جزیره مدیترانه‌ای در پی حمله نظامی ترکیه در سال 1974 که در واکنش به شبه کودتای یونانیان صورت گرفت به دو قسمت شمالی (ترک نشین) و جنوبی (یونانی نشین) تقسیم شد و برگزاری مذاکرات صلح بین این دو قسمت چندین نسل سیاستمدار به خود دیده است.

اسپن بارس اید همچنین اظهار کرد، طرفین توافق کردند تا 15 ماه مه برای تبادل نظر و گفت‌وگو درباره ساختار مذاکرات آتی با یکدیگر دیدار کنند.

نخست‌وزیر اسبق نروژ خاطرنشان کرد: فرصت به وجود آمده فرصتی منحصر به فرد است که باید از آن به خوبی استفاده کرد.

تاکون دو طرف به صورت رسمی درباره اصولی مانند اتحاد این جزیره تحت چتر قانون فدرال دو کشوری توافق کرده‌اند اما گفت‌وگوهای پیشین درباره مسائلی چون چگونگی توزیع قدرت در دولت مرکزی و حق شهروندی و مالکیت هزاران بی‌خانمان در این کشور به نتیجه‌ای نرسید.

آخرین تلاش‌ها برای صلح در سال 2004 ناکام ماند، زمانی که قبرس یونانی‌نشین طرح اتحاد مجدد مورد تایید قبرس یونانی نشین را رد کرد.

انتهای پیام

کد N819897