دیدار اولاند با فیدل و رائول کاسترو/ "تحریم‌های آمریکا علیه هاوانا لغو شوند"

فرانسه

رئیس جمهوری فرانسه به عنوان نخستین سفر یک رهبر غربی به کوبا از زمان بهبود روابط میان هاوانا و واشنگتن، پایان تحریم‌های آمریکا علیه کوبا را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "فرانسوا اولاند،" رئیس جمهوری فرانسه پیش از دیدار با فیدل و رائول کاسترو، رهبران کنونی و سابق کوبا درباره تحریم 50 ساله آمریکا علیه این کشور آمریکای لاتین سخن گفت و اعلام کرد، فرانسه هر آنچه را که لازم باشد برای از میان برداشتن این تحریم‌ها علیه هاوانا انجام می‌دهد چون این تحریم‌ها به شدت بر پیکره اقتصادی کوبا تاثیر مخرب بر جای گذاشتند.

رئیس‌جمهوری فرانسه ادامه داد: سفر من در برهه‌ای بسیار حساس رخ داده چون ایالات متحده پس از مدت‌ها در حال بهبود روابط با کوباست.

سفر اولاند به کوبا که نخستین سفر توسط یک رهبر فرانسوی محسوب می‌شود، نشان دهنده اهمیت همکاری و رقابت متقارن روابط میان آمریکا و اتحادیه اروپا است در حالیکه هر دوی این‌ها به دنبال افزایش همکاری‌های تجاری با هاوانا هستند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سوال که آیا باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز به هاوانا سفر می‌کند یا خیر گفت: من نمی‌توانم این مساله را رد کنم. شاید اوباما سال آتی میلادی به هاوانا برود.

کوبا اعلام کرده که به خاطر محاصره و تحریم‌های آمریکا که از سال 1962 اعمال شده بیش از 100 میلیارد دلار ضرر داده است.

اولاند نیز در سفر خود به کوبا تاکید کرد که این کشور باید به انجام معاملات تجاری و بازرگانی بپردازد و پاریس تمایل زیادی در انجام این نوع همکاری ها با کوبا دارد.

سفر اولاند به هاوانا پیشاز سفر 19 تا 22 سپتامبر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان به این کشور آمریکای لاتین صورت گرفت.

رئیس جمهوری فرانسه که یکشنبه شب وارد کوبا شد، با فیدل کاسترو 88 ساله، رهبر سابق کوبا در منزلش دیدار و پشت‌درهای بسته با وی گفت‌وگو کرد. وی سپس با رائول کاسترو 83 ساله رهبر کنونی کوبا دیدار کرد.

انتهای پیام

کد N819796