در آستانه نشست کمپ دیوید صورت گرفت؛

گفتگوی تلفنی اوباما و پادشاه عربستان درباره همکاری‌های امنیتی

سیاسی

در آستانه دیدار سران شورای همکاری خلیج فارس با رئیس جمهوری آمریکا در کمپ دیوید، باراک اوباما و ملک سلمان بن عبدالعزیز تماس تلفنی را در خصوص آمادگی‌ها برای نشست روز پنج شنبه کمپ دیوید برقرار و در خصوص مسائل امنیتی مشترک، پرونده هسته‌ای ایران و اوضاع یمن گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در جریان تماس تلفنی اظهار امیدواری کردند که نتایج مثبتی در نشست سران کمپ دیوید محقق شود و این نشست به کیفیت و تحکیم روابط میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا بینجامد.

دو طرف همچنین ابراز امیدواری کردند که مذاکرات 1+5 با ایران به نتایج مطلوب خود دست یابد.

اوباما در این تماس تلفنی تاکید کرد که کشورش به دفاع از امنیت عربستان در مقابل هرگونه تجاوز خارجی پایبند است.

اوباما و سلمان بن عبدالعزیز همچنین اظهارتمایل کردند که نشستی در آینده نزدیک برای مشورت و هماهنگی در خصوص مسائل مورد توجه دو کشور برگزار شود.

پیشتر وزیر خارجه عربستان اعلام کرد که پادشاه این کشور به دلیل همزمان شدن اجرای آتش بس اعلام شده در یمن و افتتاح مرکز امدادرسانی و فعالیت‌های انسانی در ریاض با نشست کمپ دیوید در این نشست شرکت نکرده و محمد بن نایف بن عبدالعزیز، ولیعهد و محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع این کشور را به کمپ دیوید می‌فرستد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرد که رئیس جمهوری آمریکا و پادشاه عربستان درباره لزوم همکاری مستحکم با دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس جهت مقابله با تهدیدها در منطقه توافق کردند.

سخنگوی کاخ سفید عنوان داشت که در این نشست سران حاضر بر روی تقویت همکاری امنیتی و نظامی میان آمریکا و شرکای خود در حوزه خلیج فارس تمرکز خواهد شد.

سران شورای همکاری خلیج فارس روز پنجشنبه در کمپ دیوید با باراک اوباما دیدار و با وی در خصوص تقویت همکاری‌های امنیتی و مسائل مشترک و خاورمیانه گفتگو می‌کنند.

انتهای پیام

کد N819740