انتقاد شورای حقوق بشر سازمان ملل از وضعیت حقوق بشر آمریکا

سیاسی

شورای حقوق بشر سازمان ملل حین بررسی دوره‌ای وضعیت حقوق بشر آمریکا به شدت نسبت به وضعیت حقوق بشر در این کشور انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه بررسی دوره‌ای وضعیت حقوق بشر آمریکا را در ژنو آغاز کردند.

این کشورها در این جلسه درباره‌ اعمال فشار و استفاده از ابزار خشونت آمیز توسط ماموران اجرای قانون در آمریکا علیه اقلیت‌های قومی و نژادی و اجرای مجازات اعدام در این کشور انتقاد کردند.

بر اساس این گزارش این سومین باری است که وضعیت حقوق بشر آمریکا در این شورا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کشورهای عضو شورای حقوق بشر همچنین بسته شدن فوری زندان گوانتانامو و محافظت موثر در برابر سوء استفاده از ابزارهای جاسوسی در آمریکا را خواستار شدند. آنها همچنین قویا از آمریکا خواستند تا تلاش‌های خود برای جلوگیری از استفاده از ابزارهای خشونت آمیز علیه اقلیت‌ها در این کشور را دو برابر کند و مانع از ادامه نقض حقوق بشر اقلیت‌های قومی و نژادی شود.

چندین کشور شامل برزیل و کنیا نسبت به حجم بالای جاسوسی در فضاهای مجازی در آمریکا در پی انتشار گزارشاتی درباره‌ فعالیت‌های نظارتی آژانس امنیت ملی این کشور ( NSA) ابراز نگرانی کردند و رسیدگی به این مساله را خواستار شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس دیگر موضوعی که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت میزان مجازات اعدام در آمریکا است که این موضوع از جمله انتقادات به این کشور محسوب می‌شود.

یک مقام آمریکایی در دفاع از عملکرد این کشور در زمینه‌ حقوق بشر در نشست روز دوشنبه شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت که باراک اوباما وعده‌ تعطیل شدن زندان گوانتانامو را داده که برای ما الزام آور است.

انتهای پیام

کد N819357