تکمیل نیروگاه هسته‌ای تنسی آمریکا پس از 36 سال

تکمیل ساخت سایت هسته‌ای در نزدیکی رودخانه تنسی آمریکا که می‌تواند برق مورد نیاز 650 هزار خانوار آمریکایی را فراهم کند به‌زودی به پایان خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از رونامه نیویورک تایمز،‌ سال 1966 سازمان‌های مرتبط با تولید انرژی در تنسی اعلام کردند که قصد ساخت 17 راکتور هسته‌ای در آلاباما، می‌سی‌سی‌پی و تنسی را دارند که تا سال 1985 ساخت نیمی از این راکتورها به دلیل کمبود منابع مالی لغو شد.

اما ساخت نخستین راکتور هسته‌ای این سایت (واتس بار 1) حدود 10 سال طول کشید و در سال 1983 به اتمام رسید که در واقع نشان دهنده بی‌نظمی و بی‌برنامگی در این سایت عظیم هسته‌ای بود.

این در حالی بود که به دلیل وجود نگرانی‌هایی در مورد کیفیت ساخت نیروگاه و مسائل ایمنی آن از سوی سازمان نظارت هسته‌ای آمریکا (NRC) باعث بروز وقفه‌های طولانی در آغاز فعالیت این راکتور هسته‌ای شد. این سازمان کیفیت فلزات به کاررفته و نیز کابل‌های برق را که در جریان فرآیند نصب راکتور آسیب دیده بودند مناسب ندانست. در نهایت فعالیت رسمی این راکتور هسته‌ای در سال 1996 آغاز شد.

سازمان انرژی اتمی (ولی اتوریتی) ایالت تنسی ساخت راکتور هسته‌ای دوم این نیروگاه ظرف 5 سال با هزینه‌ای معادل 2.5 میلیارد دلار برآورد کرد که البته به مقدار زیادی از واقعیت دور بود. آخرین برآوردهای انجام شده این پروژه نشان می‌دهد که تاکنون 4.3 میلیارد دلار هزینه داشته است.

هم‌اکنون قرار است پس از بررسی‌های امنیتی این نیروگاه و صدور مجوز فعالیت آن توسط سازمان نظارت هسته‌ای آمریکا ساخت این راکتور نیز تا پایان تابستان به پایان برسد.

انتهای پیام

کد N819342