راسموسن: هرگز الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسیم

روسيه

همزمان با برگزاری هفتادمین سالگرد پایان جنگ دوم جهانی، دبیرکل سابق ائتلاف ناتو در مصاحبه‌ای درباره روابط نه‌چندان مناسب غرب با روسیه گفت: ما هرگز الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه آمریکایی ان پی آر گزارش داد، شوروی و منتقدان غربی‌اش در جریان جنگ دوم جهانی دشمن مشترکی داشتند اما ارزش‌های واحدی نداشتند چون کمونیست‌های تحت حمایت شوروی شروع کردند دولت‌های منتخب اروپایی را پس از جنگ تهدید کردن و در سال 1949، دولت‌های غربی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را تشکیل دادند و ناتو به عنوان محافظی در مقابل کشورگشایی شوروی در تمام دوران جنگ سرد عمل کرد.

آندره فوگ راسموسن، دبیرکل سابق ناتو در جریان افزایش تنش با روسیه بر سر مساله اوکراین میهمان برنامه است. وی از سال 2009 تا 2014 رئیس ناتو بود و در پاسخ به این سوال که چرا دولت‌های غربی امروز دور هم جمع نشده تا به قربانیان روس در جریان نبرد با آلمان نازی ادای احترام کنند، گفت: البته که ما باید یاد و خاطره تمام قربانیان روس در جریان جنگ دوم جهانی و مقابله با نازیسم در اروپا را گرامی بداریم. به عبارت دیگر ما به شدت متاسفیم که روسیه امروز نه‌تنها قوانین بین‌المللی بلکه ساختار امنیتی که ما آن را پس از پایان جنگ سرد ایجاد کردیم با حمله به اوکراین نقض کرده است و به همین دلیل است که چرا رهبران غربی باید پیامی بسیار واضح و شفاف را به کرملین ارسال کنند.

راسموسن که خود نخست‌وزیر پیشین دانمارک بوده، در پاسخ به این پرسش که آیا دانمارک به خاطر جاه‌طلبی‌های روسیه در معرض تهدید قرار دارد یا خیر گفت: اخیراً سفیر روسیه در دانمارک واضح گفته بود که ناوهای نظامی دانمارک ممکن است هدف تسلیحات اتمی روسیه قرار بگیرند. این واقعاً عجیب است که یک مقام و نماینده از فدراسیون روسیه چنین اظهارنظری کند ترجیح می‌دهم چنین مطالبی را جدی نگیرم. اما با مشاهده رفتارهای روسیه ابتدا در گرجستان و سپس در اوکراین متاسفانه ما باید این مطالب و صحبت‌ها از جانب مسکو را جدی بگیریم. اگرچه ممکن است تهدید مستقیمی از جانب روسیه متوجه‌مان نباشد اما این اظهارنظرهای عجیب و شگفت‌آور از جانب روسیه رعب‌آور است.

دبیرکل سابق ناتو در پاسخ به این سوال که این ائتلاف مانور عظیمی، حضور ضد زیردریایی‌ها در سواحل نروژ انجام داده و نیروهای انگلیسی هم درحال انجام رزمایش‌هایی در استونی هستند، حال روسیه احساس محاصره شدن می‌کند یا خیر، گفت: تمامی این رزمایش‌ها باید به عنوان واکنشی به نقض‌های مکرر هوایی ناتو توسط روسیه، فعالیت‌های مشکوک زیردریایی‌ها نزدیک ناتو و کشورهای عضو در دریای بالتیک دیده شود. این یک اقدام دفاعی است و یک واکنش کاملا طبیعی به ترس‌ها و رعب و وحشت‌هایی که ما از جانب روسیه متوجه آن شده‌ایم.

راسموسن درباره این سوال که آیا روسیه شبه‌جزیره کریمه را از آن خود کرده و با وجود اعتراضات، ناتو هیچ کاری نکرده و اینکه آیا خودش را با این مساله وفق داده است، گفت: ما هرگز خودمان را با این مساله سازگار نمی‌کنیم. ما هرگز این مساله را به رسمیت نمی‌شناسیم. در حقیقت، شما می‌توانید این مساله را با آنچه که در جریان جنگ دوم جهانی رخ داده مقایسه کنید. شوروی به صورت غیرقانونی استونی، لتونی و لیتوانی را به اتحاد جماهیر شوروی ملحق کرد، ما هرگز آن را به رسمیت نشناختیم و در نهایت، این سه کشور آزاد شده و به ملت‌های مستقل بدل شدند. من فکر می‌کنم که در مورد شبه‌جزیره کریمه هم چنین اتفاقی می‌افتد. این یک اقدام غیرقانونی است و نباید به رسمیت شناخته شود و این مساله همچنان مانعی بر سر عادی شدن روابط میان روسیه و آمریکا باقی می‌ماند.

راسموسن هم‌اکنون ریاست بنیاد جهانی راسموسن را برعهده دارد.

انتهای پیام

کد N818932