علاوی از حیدر العبادی خواست مسئولان نظام صدام را آزاد کند

عراق

معاون رئیس جمهور عراق اعلام کرد، به تازگی از حیدر العبادی، نخست وزیر این کشور خواسته است مسئولان سابق رژیم صدام را که به تعبیر وی دارای نفوذ اجتماعی و نظامی در زمینه بسیج نیروهای مردمی علیه داعش هستند، آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، ایاد علاوی، معاون رئیس جمهوری عراق که رهبری فراکسیون ائتلاف ملی را نیز برعهده دارد، گفت: در نشست روسای سه قوه که چند هفته پیش تشکیل شد، از حیدر العبادی، نخست وزیر این کشور خواستم تعدادی از مسئولان سابق رژیم صدام را آزاد کند.

وی تصریح کرد: این مسئولان سابق حزب بعث در مناطقی که مورد هجوم داعش قرار گرفته‌اند از جایگاه اجتماعی و نظامی خوبی برخوردارند و می‌توان از آنها برای بسیج نیروهای مردمی در نبرد با تروریست‌های داعش بهره‌ برد.

از جمله مسئولانی که علاوی خواستار آزادی‌شان شده سلطان‌ هاشم، وزیر دفاع سابق عراق در رژیم صدام است که به گفته علاوی می‌توان از وی در نبرد با داعش بهره برد.

معاون رئیس جمهوری عراق با اشاره به اینکه با کمک این زندانیان می‌توان تعداد و توان نظامی نیروهای داوطلب مردمی در شهرهای موصل و استان‌های الانبار و صلاح الدین را تقویت کرد گفت: این گام می‌تواند از جمله اقدامات مثبت و با حسن نیت دولت محسوب شود که در راه پرونده صلح و بسیج نیروها برای مقابله با گروه‌های افراطی برداشته می‌شود.

علاوی در پایان سخنان خود اشاره‌ای به واکنش العبادی به درخواست وی نکرد. سلطان هاشم متولد 1944 در شهر موصل یکی از فرماندهان نظامی برجسته رژیم سابق عراق بود.

وی در تمامی جنگ‌های عراق از دهه هشتاد به بعد حضور داشته و از سال 1995 تا 2003، سال ورود آمریکایی‌ها به عراق، به عنوان وزیر دفاع فعالیت می‌کرد.

او از جمله مسئولان سابق عراق بود که در لیست تحت تعقیب‌های آمریکا قرار داشت و در سال 2003 به دست آمریکایی‌ها بازداشت و به دادگاه ارجاع داده شد.

وی با چندین اتهام به اعدام محکوم شد. اما این حکم تا امروز به دلیل مخالفت جلال طالبانی، رئیس جمهور سابق عراق و فواد معصوم، رئیس جمهور فعلی اجرا نشده است.

انتهای پیام

کد N818839