سیمور هرش: اوباما درباره عملیات کشتن بن لادن دروغ می‌گوید

روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی با زیرسوال بردن عملیات دولت اوباما در سال 2011 برای کشتن اسامه بن لادن، وی را به دروغگویی متهم کرد و تاکید دارد که پاکستانی‌ها از عملیات مذکور اطلاع داشتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه دیلی‌میل، سیمور هرش، روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی بر این باور است که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا زمانی که گفت نیروهایش بدون کمک عملیات ضد اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده را انجام دادند، دروغ گفته است.

به گفته وی، اوباما درباره نقش مهم پاکستان در عملیات ضد بن لادن سکوت کرد تا تمام افتخار آن نصیب خودش شود.

سیمور هرش معتقد است که «دروغگویی» در عملیات‌های ضدتروریسم آمریکا رواج دارد.

وی در مقاله خود از یک مقام عالی‌رتبه سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا نقل قول کرده است.

به اعتقاد وی، سخنرانی اوباما با عجله تنظیم شده بود و باعث ایجاد هرج و مرج شد. هرش گفت که پیش از حمله سال 2011 به ابیت‌آباد پاکستان برای دستگیری بن لادن، با پاکستان هماهنگ شده بود و در واقع پاکستانی‌ها سال‌ها بن لادن را در امارت ابیت‌آباد اسیر کرده بودند.

این روزنامه‌نگار افزود: سیا اطلاعات مخفیگاه بن لادن را از طریق یک مقام اطلاعاتی پاکستان به دست آورد و آن مقام امید داشت که بتواند 25 میلیون دلار جایزه برای بن لادن را به دست آورد. اطلاعات از این راه به دست آمدند، از طریق بازجویی یکی از عوامل القاعده.

هرش تاکید کرد: مقام‌های ارشد آمریکا با مقام‌های پاکستانی مذاکره می‌کردند تا به آنها اجازه داده شود عملیاتی را در خاک پاکستان انجام دهند و بن لادن را بکشند. همینطور هیچ برنامه واکسیناسیونی برای جمع‌آوری دی ان ای از محل سکونت بن لادن انجام نشد. تمام اظهارات آمریکایی‌ها در این‌باره ساختگی بود و برای پوشش داستان خودشان از آن استفاده کردند.

این روزنامه‌نگار افزود: سرویس اطلاعات پاکستان (ISI) در روز حمله برق منطقه سکونت بن لادن را قطع کرد و مطمئن شد که هیچ نیروی پاکستانی‌ای در عملیات پرواز بالگردهای آمریکایی بر فراز آن منطقه مداخله نمی‌کند.

این روزنامه‌نگار آمریکایی بر این باور است که در زمان حمله تفنگداران نیروی دریایی آمریکا به ابیت‌آباد هیچ درگیری‌ای رخ داد و تنها گلوله‌هایی که شلیک شد، به سوی مردی ناتوان و غیرمسلح بود. هرش می‌گوید: بن لادن در زمان کشته شدنش از القاعده جدا شده بود و دیگر این گروه تروریستی را هدایت نمی‌کرد.

از سوی دیگر بن لادن پس از مرگش در دریا رها نشد بلکه در افغانستان دفن شد. اوباما علنا اعلام کرد که کماندوهای آمریکایی مسوول حمله بوده‌اند و با بیان این اعتبار عمومی برای خود جلب کرد. این در حالی بود که با پاکستانی‌ها توافق کرده بود تا این عملیات برای هفت روز محرمانه نگه داشته شود و نهایتاً پس از هفت روز بگویند که بن لادن در حمله پهپادی کشته شده است.

سیمور هرش، برنده جایزه پولیتزر و روزنامه‌نگار سابق نیویورک تایمز است که مقاله خود را برای «لاندن ریویو آو بوکز» ارسال کرده بود.

انتهای پیام

کد N818824