همایش "نظام جهانی در حال تغییر"

خرمشاد: قدرت منطقه‌ای بودن به معنای مقابله با سایر قدرت‌های منطقه‌ای نیست

سیاسی

دبیر علمی همایش "نظام جهانی در حال تغییر"، گفت: برای دستیابی به جایگاه مناسب در نظام چندقطبی باید از فرصت‌سوزی پرهیز کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدباقر خرمشاد صبح امروز (دوشنبه) در سخنرانی خود در همایش "نظام جهانی در حال تغییر" با طرح چند پرسش درباره تغییر در نظام جهانی، گفت: آیا می‌توان مفروض گرفت که نظام جهانی در حال تغییر است؟ تغییر در نظام جهانی از چه زمانی آغاز شده است و چرا این روند طولانی شده و تبعات آن چه خواهد بود؟

وی در ادامه طرح پرسش‌های خود اظهار کرد: آیا باید منتظر جنگی بزرگ برای تغییر در نظام جهانی بود؟ تصویر نظام جهانی آینده چیست؟ نیروهای مسلح اجاره‌ای فراملی چه نقشی در نظام جدید دارند؟ آیا تروریسم به عنوان یک بازیگر نیابتی در نظام جهانی بعدی نقشی بیشتری ایفا می‌کند و آیا تروریسم نیابتی در خاورمیانه محدود می‌شود؟ تغییر نظام جهانی برای ایران فرصت است یا تهدید و جایگاه ایران در این نظم چه خواهد بود؟

خرمشاد در ادامه با اشاره به این‌که پاسخ به این پرسش‌ها راهبردهای سیاست خارجی هر کشوری را تعیین می‌کند، خاطرنشان کرد: روندهای موجود منطقه‌ای و جهانی حرکت به سوی نظام چندقطبی را بیشتر محتمل می‌کند. تأمین نظم در یک نظام چندقطبی کار ساده‌ای نبوده و به تفاهم جدی نیاز دارد. بنابراین نحوه تعامل قطب‌های قدرت در نظام چندقطبی بسیار مهم است.

وی همچنین افزود: کشور ما به عنوان یک قطب قدرت باید جایگاه و نقش خود را مشخص کند. نظم امنیت ساز و ثبات ‌ساز پایدار به تفاهم نیاز دارد و در این بین چگونگی تعامل قطب‌های قدرت بسیار مهم است. اگر گزینه راهبردی جمهوری اسلامی ایران نظام چندقطبی باشد باید به دنبال ایجاد ائتلاف‌های پویا با طرفداران این نظم بود. البته این ائتلاف‌ها به معنای نفی تعامل با سایر قطب‌ها نخواهد بود.

خرمشاد در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر این‌که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای از فرصت‌های خوبی برای دستیابی به جایگاهی شایسته در منطقه برخوردار است، خاطرنشان کرد: البته باید بحران‌های فعلی را مدیریت کرد. زیرا این بحران‌ها پایدار نیستند و باید به این نکته اشاره کرد که در این مسیر باید از فرصت‌سوزی پرهیز کرد.

این استاد دانشگاه همچنین اظهار کرد: مهمترین نقطه قوت جمهوری اسلامی ایران توان انقلابی آن و مهمترین ضعف آن توان اقتصادی است. مهمترین فرصت ایران قدرت منطقه‌ای بالفعل آن است. جمهوری اسلامی ایران پس از جنگ هشت ساله نه تنها به قدرتی ضعیف تبدیل نشد بلکه به یک قدرت منطقه‌ای بالفعل خودبنیاد تبدیل شد. ما باید اکنون این فرصت را به رسمیت شمرده و از آن بهره ببریم.

خرمشاد در پایان با بیان این‌که قدرت منطقه‌ای بودن به معنای مقابله با سایر قدرت‌های منطقه‌ای نیست،‌ گفت: مهمترین تهدید موجود برای ایران دو قطبی شدن جهان اسلام به شیعه و اهل سنت است.

انتهای پیام

کد N818818