راشا تودی بررسی کرد؛

مأموریت و اهداف داعش: پاکسازی مذهبی، نسل‌کشی و تخریب گذشته

سیاسی

علی رغم اینکه داعش در صدر اخبار جهانی قرار دارد اما در مورد اهداف آن بحث چندانی نشده و در مقابل غرب روی این موضوع که آیا بایستی داعش را به عنوان نماینده اسلام یا انحراف از آن دانست، متمرکز شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، راشا تودی در تحلیلی به بررسی مأموریتها و اهداف گروه تروریستی داعش پرداخته است که در ادامه از نظر می گذرد.

زمانی که داعش شهر موصل و سرزمین های وسیعی را در سوریه و عراق در تابستان سال گذشته فتح کرد، غرب و رسانه های اصلی آن درباره این خطر واضح و قریب الوقوع برای کشورهای مختلف و مردم آنها در خاورمیانه، از ترکیه تا عربستان سعودی، حساسیت خاصی به خرج نشان می دادند.

علی رغم این تهدید نسبتا محلی، در نتیجه استفاده ماهرانه این گروه از اینترنت و شبکه های اجتماعی و پاسخ آماده غرب به ویدیوهای تبلیغاتی و سایر مواردی که در فضای آنلاین منتشر می شود؛ ابوبکرالبغدادی بنظر می رسد قادر است تاثیر خاصی در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا داشته باشد. براساس نظرسنجی های وال  استریت ژورنال و شبکه ان بی سی ، 27 درصد از از جمهوری خواهان امنیت ملی را به عنوان اولویت خویش عنوان کرده اند. در سال 2012 که این رقم در حدود 8 درصد بوده است.

از این طریق، این واقعیت دور از دسترس در بخش های از سوریه و عراق بنظر می رسد ترس را در دل محافظه کاران آمریکا(بدون شک بسیاری از اروپاییان) انداخته است. برای مثال، در سوم می،  در تلاشی آشکار برای تحریک احساسات مسلمانان و واکنش آنان دو مرد مسلح در راستای پیروزی این ایده، به نمایشگاه کاریکاتور پیامبر اسلام(ص) در تگزاس حمله کردند،. البته در این نمایشگاه جایزه ده هزار دلاری برای بهترین کارتون از پیامبر اسلام در نظر گرفته شده بود. واقعیت محض این رویداد این بود که امنیت این نمایشگاه در حدود 10000 هزار دلار هزینه در برداشته است و این نشان از این دارد که بازنمایی تصویر پیامبر بهانه ای چیزی بیشی از تحریک و برخورد خشن نیست.

چنین فعالیت های تروریستی که به نام اسلام و حضرت محمد(ص)  انجام می شود چیزی نیست جز تقویت این احساس که داعش خطری مداوم برای غرب و شهروندانش است. موضوع عجیب تر اینست که داعش نیز بطور ماهرانه ای در این بازی مشارکت دارد: در پنجم ماه می آسوشیتد پرس گزارش داد که  در بیانیه ای رادیویی این گروه افراطی اعلام کرده است که دوعضو این گروه حمله روز یکشنبه را انجام داده است و قول داده اند که حملات بیشتری در آینده انجام دهند.

یورگن تودن هافر نویسنده آلمانی داعش را رژیم توتالیتری می داند که تلاش دارد الگوی خودش از اسلام را به مردم تحمیل کند و آنچه را که وی تحت عنوان «استراتژی پاکسازی مذهبی» از آن یاد می­کند را به عنوان ایدئولوژی رسمی خودش به­کار گیرد.

مسیحی ها و سایر گروه های قومی مثل شیعیان و ایزدی ها هدف داعش هستند و بطور مثال این گروه تروریستی 300 زندانی ایزدی را در اول می در منطقه تلعفر کشت. تودن هافر هدف نهایی داعش را نسل کشی عنوان می کند. این گروه افراطی می خواهد تمامی غیر مومنان و مرتدان را بکشد و زنان و کودکان آنها را به اسارت گیرد. انسان های بسیاری باید براساس پاکسازی مذهبی از بین بروند. حتی همه مسلمانان میانه رو که بدنبال تقویت دمکراسی هستند باید کشته شوند چون آنان قوانین انسانی را به قوانین خدا اولویت دادند.

قبل از حمله داعش به شهر موصل دومین شهر بزرگ عراق با دو میلیون جمعیت؛ این شهر چند قومی و چندمذهبی بود که قدمت آن به 6000 سال قبل از میلاد می رسید. ولی بعد از وروود داعش چهار زیارتگاه سنی ها و شش مسجد و حسینه توسط این گروه افراطی با خاک یکسان شدند.

علاوه براین داعش با بلدوزر، پتک و حتی مواد منفجره به جان مکان های باستانی شهر موصل افتاده و آنرا را ازبین برده است و علت این کار را اینچنین عنوان می کند که مردم قبلا این بت ها را به جای خدا می پرستیدند. یکی از این اماکن، شهر تاریخی نمرود بود که چندی پیش داعش بطور کامل آنرا از بین برد و در ویدیویی که منتشر شده است یکی از اعضای داعش می گوید که ما هر جا را کنترل کنیم نمادهای شرک پرستی را بین برده و خداپرستی را در آن گسترش می دهیم.

این میل به تخریب نشان از این دارد که ایدئولوژی داعش بسیار بسته است هرچند اگر آن را نخواهیم آنرا مترداف با وهابیت عربستان بدانیم. وهابیون سایر مسلمانان را مشرک دانسته و بنابراین فهم بسیاری خشکی از توحید دارند و هر شکلی از وساطت آدمهای مذهبی  را قبول نداشته و بنابراین همه قبور، زیارتگاه ها و هر نوع فرهنگ ماقبل اسلام را کامل از بین برده اند.

نکته قابل توجه دیگر در مورد ایدئولوژی داعش اشتیاق پیروان آن برای اعمال مذهب خود و اعدام بی دینان است که «تودن هافر» از آن تحت عنوان تعصب یاد می کند. وی می گوید پیروان خلیفه به گونه ای تحت اوامر خلیفه هستند که برای افراد بیرونی قابل درک نیست.

هر چند سرکرده داعش مسلمانان را برای بیعت فراخوانده است ولی بنظر می رسد که ایدئولوژی داعش قادر نباشد پیروان زیادی را جذب کند. کانر داگلی، استاد مطالعات دینی در دانشکده هال کراس، می گوید که آنچه تفسیر داعش را متمایز می کند انحصار گرایی است. اعضای داعش خودشان را افراد برگزیده ای می دانند که تنها آنها قادر هستند اسلام واقعی را درک کنند و این وظیفه آنها است که دارالحرب را به دارالسلام تغییر دهند. تهدیدی که گاهی از سوی  بعضی افراد داعش برای آمریکا و اروپا بیان می شود.