نشست دوم روسای ارتش کشورهای عربی دوم و سوم خرداد در قاهره برگزار می‌شود

روسای ستاد ارتش کشورهای عربی 23 و 24 مه آتی (دوم و سوم خرداد) بار دیگر در قاهره گردهم می‌آیند تا در خصوص تشکیل نیروی مشترک عربی به گفت‌وگو و تبادل‌نظر بپردازند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، احمد بن حلی، معاون دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد که دعوتنامه‌هایی برای روسای ستاد ارتش کشورهای عربی فرستاده شده که نشست دومشان را در روزهای بیست و سوم و بیست و چهارم ماه جاری میلادی در مقر اتحادیه عرب در قاهره برگزار کرده و هدف از آن پیگیری عملی کردن ایجاد نیروی مشترک عربی است که در کنفرانس شرم الشیخ بر سر آن توافق شد.

نشست سران کشورهای عربی مارس گذشته در شرم الشیخ مصر برگزار شد و حاضران در نشست بر سر تشکیل نیروی مشترک عربی برای مقابله با چالش و حفظ امنیت ملی جهان عرب توافق کردند.

در همین راستا سامح شکری، وزیر خارجه مصر تاکید کرد: هدف از تشکیل نیروی مشترک عربی تجاوز به هیچ کسی نیست بلکه هدف از آن حمایت از امنیت ملی عرب است.

وی افزود: این نیرو به منزله نیرویی برای دفاع از خود محسوب می‌شود. همچنین برای ایجاد دیدگاه مشترکی در خصوص مسائل منطقه و ارائه راهکارهایی برای حل بحران‌هاست.

شکری خاطرنشان کرد: چالش‌های خطرناک کنونی لزوم اقدامی از سوی مصر و سایر کشورهای عربی را می‌طلبد که موجب بهبود روابط جهان عرب شود.

نشست نخست فرماندهان ارتش کشورهای عربی 22 آوریل گذشته در مقر اتحادیه عرب برگزار شد و حاضران در پایان نشست با تشکیل تیم عالی‌رتبه‌ای توافق کردند که با نظارت روسای ستاد ارتش کشورهای عربی برای ایجاد راهکارهایی جهت تشکیل نیروی مشترک عربی تلاش کنند.

حاضران در این نشست بر لزوم اتخاذ اقدامات مشترک برای حل چالش‌ها و بحران‌های منطقه تاکید و اعلام کردند که هدف از تشکیل نیروی مشترک عربی مداخله سریع برای ممانعت از تشدید درگیری‌ها در منطقه و ایجاد راهکارهایی برای حل بحران‌ها است.

انتهای پیام

کد N818598