کامرون خطاب به مردم اسکاتلند: همه پرسی استقلال را فراموش کنید

سیاسی

نخست وزیر انگلستان بلافاصله پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات پارلمانی بر ادامه یکپارچگی بریتانیا تاکید کرد و رویای استقلال اسکاتلند را مردود شمرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلستان با تاکید بر اینکه سال گذشته همه پرسی استقلال اسکاتلند با رای منفی مردم این ناحیه روبرو شد، در اظهاراتی جدید تصریح کرد که علیرغم توفیق چشمگیر حزب ملی اسکاتلند (SNP) به تصاحب کرسی های مجلس عوام، اسکاتلندی ها از شانس دوباره برای به رای گذاشتن استقلال سرزمینشان برخوردار نخواهند بود.

کامرون که هفته گذشته برخلاف پیش بینی های انجام گرفته موفق شد تا بار دیگر کرسی نخست وزیری انگلستان را به دست آورد گفت که برخورداری هرچه بیشتر اسکاتلندی ها از قدرت را در چارچوب طرح فعلی تضمین خواهد کرد اما برگزاری مجدد رفراندوم استقلال را در آینده نزدیک بعید می داند.

وی در گفتگو با شبکه چهار تلویزیون رسمی انگلستان گفت: ما قبلا یک رفراندوم برگزار کردیم و اسکاتلندی ها به طور قاطع به نفع باقی ماندن در عضویت پادشاهی انگلستان رای دادند.

وی در ادامه تاکید کرد همه پرسی دیگری در کار نخواهد بود و به حزب ملی اسکاتلند هم که تمایلات جدایی طلبانه دارد و هفته گذشته موفق به کسب ۵۶ کرسی از ۵۹ کرسی پارلمانی اسکاتلند شد از پیش تاکید شده که توفیق در انتخابات به منزله تضمین همه پرسی دیگری نخواهد بود.

  مردم منطقه اسکاتلند در ماه سپتامبر سال میلادی ۲۰۱۴ به نسبت ۵۵ به ۴۵ به نفع ادامه عضویت در پادشاهی انگلستان رای دادند اما بعدها برخی از ملی گرایان اسکاتلندی اعلام کردند که همه پرسی صورت گرفته تنها برای نسل فعلی اعتبار دارد.

توفیق حزب ملی اسکاتلند در انتخابات پارلمانی هفته گذشته و توانایی آنها به کنار زدن حزب کارگر در این ناحیه این فرضیه را به وجود آورده که شاید سال آینده همه پرسی جدیدی برای جدایی اسکاتلند از انگلستان برگزار شود.