کارشناس مسائل خاورمیانه با مهر مطرح کرد؛

هدف غرب درگیری ایران و ترکیه/سیاست های آنکارا به نفع اسرائیل است

سیاسی

«صادق ملکی» با تبیین علل اظهارات تند یک مقام ارشد ترکیه علیه ایران، سیاست های دولت ترکیه را موجب ویرانی های خاورمیانه و تضمین کننده منافع غرب و اسرائیل خوانده و خواستار هوشیاری ایران و ترکیه شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «امرالله ایشلر» مشاور ویژه «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، در روزهای اخیر با حمله‌ شدید و بی‌سابقه به جمهوری اسلامی ایران و در اظهاراتی بی اساس ، اقدامات ایران در منطقه را «فتنه‌ساز» خوانده و مدعی شد ضرری که ایران به وحدت جهان اسلامی زده، بیش از ضرری است که رژیم اسرائیل وارد کرده است.

از سویی دیگر همچنین در این روزها شاهد گزارش هایی در برخی رسانه ها داخلی ترکیه و منطقه و جهان مبنی بر آماده شدن ارتش ترکیه برای اقدام نظامی زمینی علیه دولت سوریه هستیم بطوریکه در روزهای گذشته مدیر کل حزب جمهوری خلق ترکیه که بزرگترین حزب مخالف دولت ترکیه است از قریب الوقوع بودن این حمله نظامی توسط  ترکیه خبر داد و از نهادهای مختلف این کشور خواست تا با فشار بر دولت ترکیه مانع از این اقدام آنچه که وی اقدام«جنون آمیز» خواند شوند.

در پی این تحولات گفتگویی با «صادق ملکی» کارشناس ارشد مسایل سیاسی و منطقه داشته ایم که مشروح آن در زیر آمده است.

به نظر شما علت اصلی چنین موضع گیری هایی از سوی برخی مقامات ترکیه علیه ایران چیست؟
اظهارات مشاور اردوغان علیه کشورمان یک خطای آشکار دارد که آن هم  با قرار دادن نام ترکیه بجای ایران اصلاح می گردد. امروز اگر شاهد سرزمین سوخته و ویران سوریه هستیم این امر در بخش مهمی حاصل سیاست های ترکیه بوده و نتایج حاصله از این سیاست خدمت به اهداف رژیم صهیونیستی بوده و می باشد. ترکیه اردوغان بر خلاف نمایش تابلو یک نظام مدرن ،عملکردی ارتجاعی داشته و با قرار گرفتن در کنار شیوخ سعودی ، قطری و...توانسته حاشیه امن برای اسراییل ایجاد نماید. سیاست های بکار گرفته شده توسط آتکارا در قبال سوریه و عراق بزگترین خدمت را به تل آویو نموده است.
 آنکارا با حمایت از ترویست های النصره و داعش ، جبهه درگیری مسلمانان با رژیم صهیونیستی را درون اسلامی نموده و این امر جز خدمت به تل آویو نبوده و نیست. دغدغه مشاور اردوغان و حاکمیت فعلی در ترکیه ، دغدغه اسلام نبوده بلکه دغدغه بازگشت به قدرت عثمانی است. دغدغه اردوغان و مشاور وی ، دغدغه قدرت برتر و مسلط شدن در منطقه آن هم  در قالب جنگ مذهبی می باشد. وضعیت بحرانی امروز سوریه و عراق  حاصل سیاست های مبتنی بر مذهب آنکارا بوده که هدف غایی آن دستیابی بر برتری ژئوپلیتکی می باشد. جمهوری اسلامی از اولین روزهای پس از انقلاب و تا امروز حامی فلسطینیان و مخالف سر سخت رژیم صهیونیستی بوده و تبلور آن در حمایت از حماس سنی و جنگ های 33 و 22 روزه تجلی داشته است. آنکارا علیرغم سیاست نمایشی سال های اخیر گسترده ترین حجم مبادلات با رژیم تا آویو را داشته و در حکومت  اردوغان، «شیمون پرز» رئیس وقت رژیم اسرائیل با سفر به ترکیه  توانست برای اولین بار در پارلمان یک کشور مسلمان سخنرانی نماید.

 

با توجه به عملکرد ایران و ترکیه در منطقه آیا این ترکیه نیست که سیاست های تفرقه افکنانه مذهبی را در منطقه پیگیری می کند؟
آشکار است که ترکیه با سیاست مبتنی بر مذهب در جهت تفرقه میان مسلمانان حرکت می نماید. انگیزه آنکارا در ناامن نمودن عراق و سوریه ، انگیزه مذهبی بوده و همچنان بر همان مبنا حرکت می نماید. احزاب مخالف در درون پارلمان ترکیه اسناد مختلفی را انتشار داده و بارها به دولت این کشور در خصوص اجتناب از جنگ مذهبی هشدار داده اند. بنظر می رسد ذهنیت تاریخی مبتنی بر احیای رویای عثمانی در عملکرد دولت مردان ترکیه نقش اساسی داشته و آنان در پی تحقق رویای هستند که نه تنها با ظرفیت امروز ترکیه همخوانی ندارد، بلکه برای منطقه ویرانی و برای ترکیه در آینده می تواند تجزیه به همراه داشته باشد. سیاست سردرگم آنکارا  در خصوص کوبانی نمایش محدودیت ها و پیچیده گی هایی بود که خارج از اراده آنکارا بود وعقبه های آن در آینده بیشتر ابعاد خطر سیاست های سال های اخیر ترکیه را برای مقامات این کشور روشن خواهد کرد. ظهور و قدرت گیری داعش در عراق و سوریه با حمایت آنکارا بوده و این سیاست در قالب  پنهان و آشکار کماکان ادامه دارد.
در روزهای گذشته گزارش های ضد و نقیضی درباره آغاز شمارش معکوس اقدام نظامی ترکیه در سوریه منتشر می شوند. به نظر شما اساسا دولت ترکیه در سوریه چه اهدافی را دنبال می کند؟
اگرچه سخنگوی وزارت خارجه ترکیه این خبر را تکذیب نموده است اما شایان توجه است که بدانیم  تحولات میدانی در ادلب و درعا که  به زیان دمشق رخ داده است، با ورود نیروی مخالفان سوری از مرزهای ترکیه و تحت هدایت مشاورن نظامی و امنیتی ترکیه صورت گرفته است. رسانه های ترکیه نیز خبر آغاز آموزش مخالفان سوری توسط امریکا و ترکیه را منتشر نموده اند . این اخبار مقدمه دخالت بیشتر ترکیه در روزها و ماه های آینده در سوریه خواهد بود. ترکیه حتی از پیروزی های العبادی در تکریت ناخشنود بود و اعتقاد دارد یک عراق تجزیه شده که دو بخش سنی آن با آنکارا تعامل مثبت داشته باشد بهتر از آن است که عراق در دست حکومتی باشد که اکثریت آن با شیعیان می باشد. در کند شدن پیشروی دولت عراق بر علیه داعش نیز می توان رد پای آنکارا را یافت.


در صورت ارتکاب چنین اقدامی که گورسل تکین معاون  دبیر کل حزب جمهوری خلق ترکیه آن را اقدامی جنون آمیز خوانده است تبعات آن برای منطقه و ترکیه چه خواهد بود؟
بی شک دخالت و ورود کلاسیک ارتش ترکیه به سوریه  که چندان محتمل نیست  به درگیریها  ابعاد گسترده تری خواهد داد که نه تنها برای ترکیه بلکه برای منطقه ابعاد خطرناکی در پی خواهد داشت. به عقیده من از دیر و باز تا امروز ایجاد بحران و درگیری میان ایران و ترکیه از مهمترین اهداف امریکا و بخصوص  تل آویو بوده و می باشد. درگیری ایران و ترکیه هدف راهبردی غرب است که تحقق آن می تواند بسترساز نقشه ای جدید در خاورمیانه باشد. ایران و ترکیه باید با آگاهی به هدف شوم درگیر نمودن دو کشور در جهت تعامل سازنده حرکت نمایند. غرب چهار صد سال است تلاش نموده و می نماید
 میان مسلمانان و بویژه میان ایران و ترکیه درگیری ایجاد نماید و مهمترین ابزار تحقق این هدف  جنگ و بد بینی مذهبی می باشد. باید با نگاه وحدت گرا و تعامل مانع از تحقق اهداف غرب شد. ایران و ترکیه در این خصوص مسئولیت ویژه داشته و دارند. نکته آنکه یکی از علل عدم پاسخ گویی مقامات ایرانی به اظهارات افرادی چون امرالله ایشلر و قبل از آن به دیگر مقامات ترکیه که  نسبت به ایران اظهاراتی تند و غیرواقع مطرح کرده بودند، خارج از امر بزرگ منشی و دولت مداری ایرانیان، آگاهی نسبت به هدف غرب در درگیر نمودن ایران و ترکیه بوده و می باشد. باید همچنان این هوشیاری حفظ گردد.


آیا اقتصاد ترکیه که پیشرفت های آن در دهه گذشته از دلایل روی کار ماندن حزب حاکم این کشوردر قدرت است تحمل شوک های ناشی از یک درگیری نظامی را دارد؟
اقتصاد و شرایط سیاسی و اجتماعی ترکیه نه تنها تحمل جنگ، بلکه تحمل یک بحران جدی را نیز ندارد.  اقتصاد ترکیه مبتنی بروجود سرمایه های خارجی ، صادرات ، توریسم و .... می باشد که بروز هر گونه ناامنی معادلات را تغییر داده به فرار سرمایه ، عدم ورود گردشگر و.... منجر شده و ترکیه قبل از سقوط نظامی، سقوط اقتصادی کرده و تمام دستاوردها یش بر باد خواهد رفت.

گفتگو: پیمان یزدانی

خواندنی از سراسر وب