هشدار پنتاگون در خصوص طرح ارتش چین برای ساخت 42000 پهپاد

پنتاگون در گزارشی اعلام کرد، ارتش چین قصد دارد ارتشی متشکل از حدود 42000 پهپاد ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از پایگاه نشنال اینترست، پنتاگون در گزارش سالانه خود درباره قدرت نظامی چین به کنگره آمریکا اعلام کرد، چین طرحی بلندپروازانه به منظور ایجاد ناوگانی عظیم از پهپادهای مستقر در دریا و زمین در سالهای آینده در دستور کار دارد.

در این گزارش با عنوان "تحولات نظامی و امنیتی مربوط به جمهوری خلق چین در سال 2015" نوشته شده است: چین در حال پیشبرد طرح توسعه و به‌ کار گیری پهپادها است. برخی برآوردها نشان می‌دهند چین قصد دارد بالغ بر 41800 سیستم پهپادی مستقر در دریا و زمین به ارزش 10.5 میلیارد دلار را در فاصله زمانی 2014-2023 ایجاد کند.

این نشان‌دهنده یک رقم نجومی است. در مقام مقایسه پنتاگون تنها 7000 پهپاد عملیاتی شده، دارد هر چند که برخی نیز بر آورد می‌کنند تعداد این پهپادها بیشتر باشد.

در این گزارش پنتاگون چهار پهپاد چینی "شیانگ لونگ"، "ییلونگ"،‌ "اسکای سابر" و "لیجیان" که همگی در سال 2013 رونمایی شدند،‌ برجسته شده‌اند. پنتاگون در گزارش خود تصریح کرده که سه پهپاد "ییلونگ"،‌ "اسکای سابر" و "لیجیان" به منظور حمل تسلیحات برای حملات دقیق طراحی شده‌اند و در میان آنها پهپاد لیجیان یک پهپاد رادار گریز است. همچنین پنتاگون در گزارش خود تصریح کرده که چین در سال‌های اخیر پهپادهای خود را در رزمایش‌های خود مورد استفاده قرار داده است.

برخی رسانه‌های دولتی چین اخیرا گزارش دادند که پکن در مقطعی تصمیم داشته برای از بین بردن یک قاچاقچی مواد مخدر در میانمار که متهم به قتل 13 ملوان چینی بوده دست به حملات پهپادی در این کشور بزند اما بعدا تصمیم گرفته تا وی را زنده دستگیر کند.

این گزارش جدید پنتاگون باعث افزایش نگرانی ارتش آمریکا از زرادخانه پهپادی چین شده است.

انتهای پیام

کد N818041