رمز گشایی از پیام سردار سلامی؛ همه گزینه های ایران هم روی میز است

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,ایالات متحده آمریکا,کنگره آمریکا

هفته گذشته، جو بایدن معاو اوباما و جان کری وزیر خارجه ایالات متحده، جمهوری اسلامی ایران را تهدید کردند که همچنان گزینه نظامی روی میز است و به قوت خود باقیست.

علا یاری:
هفته گذشته جو بایدن معاون اوباما و جان کری وزیر خارجه ایالات متحده، جمهوری اسلامی ایران را تهدید کردند که همچنان گزینه نظامی روی میز است و به قوت خود باقیست.

این جملات از ابتدای مذاکرات به طور مدام توسط دولتمردان آمریکایی تکرار شده و هر بار با دلایلی توسط تحلیلگران توجیه شده است. یک بار آن را برای مصرف داخلی دانسته اند و یک بار دیگر آن را حاصل فشارها در منطقه خاورمیانه و رژیم های جعلی و مرتجع و یک بار هم برای فشار آوردن بر تیم مذاکره کننده ایرانی تا بتوانند امتیازات بیشتری بگیرند.
با توجه به نزدیک شدن مذاکرات به روزهای حصول نتیجه، غربی ها و در راس آن آمریکایی ها سعی می کنند، از طرق مختلف تیم مذاکره کننده ی ایرانی و دولتمردان جمهوری اسلامی ایران را تحت فشار قرار دهند، تا بتوانند هر چه بیشتر امتیاز بگیرند و تا آن جا که می توانند امتیاز کمتری به جمهوری اسلامی ایران بدهند.

یکی از این تحرکات، نشان دادن چراغ سبز به عربستان سعودی، برای حمله به یمن بود تا مقداری از فکر و توان جمهوری اسلامی ایران مصروف این تحول خونبار و غم انگیز شود. اقدام دوم آمریکایی ها، مطرح کردن طرحی در کنگره بود، که نهایت آن خطر فروپاشی عراق و ایجاد تهدید برای جمهوری اسلامی ایران است.

یقیناً با وقوع این حوادث اولاً دولتمردان را وارد چند جبهه برای حل مشکلات خواهد کرد و ثانیاً تیم مذاکره کننده در مذاکرات نگرانی های خود را از این اتفاقات به طرف غربی منتقل خواهد کرد و طرف غربی برای احترام به دغدغه های ایرانی ها، یقیناً دغدغه های خود را منتقل خواهد کرد، که احتمالاً کاهش امتیازهایی است که غربی ها به جمهوری اسلامی ایران داده اند و یا آنکه خواستن امتیازهای بیشتر از برنامه هسته ای و یا ورود به اماکن نظامی می تواند باشد. البته تیم مذاکره کننده هوشیار است و با رعایت خطوط قرمز تا امروز پیش رفته است و سعی خواهد نمود با دانش مذاکره امر را پیش برد.

یکی از راه هایی که آمریکایی ها در دستور کار خود طی روزهای اخیر قرار داده اند، ایجاد فشار روانی و فضای تهدید است، تا اولاً جامعه ی ایران را از نظر روانی تحت فشار قرار دهند، تا متقابلا مردم هم به دولت مردان خود فشار آورند و ثانیاً بر تیم مذاکره کننده، فشار آورند تا بتوانند از این طریق به آن ها بقبولانند، هزینه ی نپذیرفتن مطالبات غریی ها که از نگاه ما عمده آنها زیاده خواهی است، تهدید و فشار و حمله نظامی احتمالی به جمهوری اسلامی ایران را در پی خواهد داشت.

روز 16 اردیبهشت، رهبر معظم انقلاب اسلامی از موضعی قدرتمند، اعلام کردند مذاکره در فضای تهدید را نمی پسندند و هم چنین بیان داشتند دوران آن که آمریکایی ها بزنند و پاسخی دریافت نکنند، گذشته است و اگرکوچکترین اشتباهی از آن ها سر بزند، جمهوری اسلامی ایران آن ها را رها نخواهد کرد و پاسخی قاطع خواهد داد. سال هاست رهبر معظم انقلاب اسلامی، پاسخ تهدیدات آمریکایی ها را این گونه داده است، اما این بار خیلی صریح بحث خروج از مذاکره را مطرح کرده و تصریح نمودند اگر نیاز طرف آمریکایی به مذاکره از ما بیشتر نباشد کمتر نیست و ما اگر نتوانیم مشکلمان را با غرب حل کنیم، برای حل مشکلات کشور، برنامه داریم.

دومین اتفاق این روز، مصاحبه سردار سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه و بیان همان نکات رهبری، اما با زبانی صریح تر و دارای پیغامی شفاف تر بود. ایشان اعلام کردند، اگر جمهوری اسلامی ایران از سلاح تهدید استفاده نمی کند، اولاً ناشی از ناتوانی جمهوری اسلامی ایران نیست و ثانیاً به دلیل منطق بالای جمهوری اسلامی ایران است و تا دیپلماسی در جریان است از چارچوب منطقی حمایت می کند.

سردار سلامی به تیم مذاکره کننده، پیام داد در صورت کوچک ترین خطای مجدد آمریکایی ها و ایجاد فضای تهدید، مذاکرات را ترک کرده و فضا را به آنها بسپارند، تا عیار آمریکایی ها را مشخص کنند و اطمینان داد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، جهنمی برای آمریکایی ها فراهم خواهند آورد.
اما این پیام ها چندین مخاطب دارد، اولین مخاطب این پیام ها تیم مذاکره کننده است که بدانند تنها نیستند و جمهوری اسلامی ایران هم مانند آمریکا هم زمان همه گزینه ها را روی میز دارد و ما نیز قادر هستیم به خوبی هم از بازوی نظامی و هم از بازوی دیپلماسی استفاده کنیم. لذا اگر آمریکایی ها سعی کردند در میز مذاکره، به آن ها فشار بیاورند و امتیازهای بیشتری طلب کنند، میز را ترک کنند و بدانند بازگشتی عزتمندانه خواهند داشت.

مخاطب دوم این پیام ها مردم ایران بودند، که به آن ها اطمینان داده شد کشور توان فائق آمدن بر مشکلات را دارد و طرف غربی نمی تواند ذره ای امنیت جمهوری اسلامی ایران را مخدوش کند.


سومین مخاطب این پیام ها غربی ها بودند، به آن ها پیغام داده شد جمهوری اسلامی ایران خود را برای هر گونه سناریویی آماده کرده و این غربی ها هستند که باید بدانند فشارهای آن ها بی اساس و ناکارآمد است و اگر حقیقتا به دنبال تعامل با ایران هستند روش های مزورانه و تهدید آمیز را کنار بگذارند.
جملات سردار سلامی بسیار دقیق انتخاب شده بود و شاید بتوان جان کلام وی و پیام واضح این سخنان را در این جمله یافت:" آنها این قضیه را به ما بسپارند تا در فضای تهدید با آنها تعیین تکلیف کنیم و کار را ادامه دهیم." این کار را می توان موازنه تهدید و ارسال پیام صریح برای اطراف میز مذاکره دانست.

4949

کد N817972