در دیدار با وزیر خارجه آفریقای جنوبی

ظریف اعلام کرد: آمادگی ایران برای گسترش همکاری‌ها با آفریقای جنوبی

ایران و آفریقای جنوبی

خانم مایت انکوانا ماشابانه وزیر همکاری ها و امور بین الملل (امور خارجه) آفریقای جنوبی که برای شرکت در کمیسیون مشترک دو کشور در تهران به سر می برد، ظهر امروز پس از حضور در مراسم افتتاحیه این کمیسیون ، در محل وزارت امور خارجه با دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و درخصوص راههای گسترش روابط دوجانبه ، مسایل بین المللی و منطقه‌ای گفت‌وگو و رایزنی کرد .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این دیدار ، وزیر امور خارجه کشورمان با قدردانی از مواضع آفریقای جنوبی درخصوص موضوعات گوناگون منطقه‌ای و بین‌المللی روابط دو کشور را تاریخی ، دوستانه و استراتژیک خواند و افزود : به رغم تحریم‌ها ما می توانیم با یکدیگر همکاری داشته باشیم و در این زمینه همکاری‌ها در حوزه نفت و گاز ، امور مالی و بانکی و تولید نیرو در آفریقای جنوبی از محورهای مهم است .

ظریف ضمن اعلام آمادگی ایران برای گسترش همکاری ها در تمام زمینه‌ها اظهار داشت : برای ما ساز و کارهای اجرایی کردن توافقات مهم است .

خانم ماشابانه هم در این دیدار گسترش روابط سیاسی – اقتصادی با ایران را برای آفریقای جنوبی مهم خواند و افزود : مأموریت دارد تا در این سفر یک حرکت ملموس و قابل اجرا در زمینه روابط دوجانبه را شاهد باشیم .

وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی همچنین اظهار داشت : گروه‌های تروریستی متفاوتی با اسامی مختلف وجود دارند ولی ما هیچگونه تروریسم را تحمل نخواهیم کرد .

وی با اشاره به بحران یمن و اقدام نظامی عربستان در آن کشور ، اظهار داشت : بحران یمن باید از طریق راه حل سیاسی خاتمه یابد و اقدام نظامی راهکار غلطی است.

انتهای پیام
کد N817853