توصیه یک کارشناس به سران تل آویو؛

اسرائیل باید خود را از جنایات عربستان در یمن جدا کند

سیاسی

یک کارشناس یهودی با اشاره به شرایط موجود در خاورمیانه به سران تل آویو توصیه کرد که خود را از عربستان سعودی بویژه جنایات آل سعود در یمن جدا کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «جکی هوگی» از تحلیلگران مسائل جهان عرب که برای المانیتور و معاریو مطلب می نویسد، در تحلیلی که در المانیتور منتشر شده با اشاره به همراهی تل آویو با آل سعود علیه ایران، از سران رژیم صهیونیستی می خواهد خود را از اقدامات عربستان سعودی بویژه حملات این کشور به یمن جدا کنند. 

هوگی در این گزارش می نویسد: رژیم عربستان به منظور محدود کردن اقدامات ایران، ظاهرا هیچ مشکلی برای همکاری با اسرائیل در عرصه‌های بین المللی ندارد. سال‌هاست که گزارش‌های متعددی دال بر تماس پنهانی بین ریاض و اورشلیم وجود دارد. با این حال، عربستان سعودی حکومت سوریه را تضعیف کرده است. عربستان این کار را به طور دائم در چهار سال گذشته انجام داده است، اقدامی که می‌تواند منجر به گشودن یک جبهه تروریستی جدید خطرناک در امتداد مرزهای شمالی اسرائیل در بلندی‌های جولان شود. اسرائیل با داشتن دوستان بیشتری شبیه به عربستان سعودی که از سقوط نظام سوریه حمایت می‌کنند، از بین خواهد رفت.

گزارش‌های اطلاعاتی غربی پیشتر به نقش محوری که عربستان سعودی در ایجاد شبه نظامیان سنی در عراق پس از صدام حسین ایفا کرده است، اشاره کرده‌اند. این همان شبه نظامیانی هستند که اغلب از طریق منفجر کردن اتومبیل‌های بمب گذاری شده در مناطق پرجمعیت اقدام به کشتار غیر نظامیان بیگناه کرده‌اند. در همین حال در سوریه نیز این عربستان سعودی است که جنگ علیه رژیم بعثی را هدایت می‌کند، گروه‌های مخالف رئیس جمهور سوریه، را تامین مالی می‌کند و عملیات زمینی آن‌ها را با سازمان‌های اطلاعاتی فرانسه و ایالات متحده هماهنگ می‌کند.

عربستان سعودی همیشه یک راهبرد پیچیده و چند لایه اتخاذ می‌کند. این راهبرد با کنترل از راه دور عملیاتی می‌شود و به طور همزمان یک کمپین روابط عمومی موفق هم برای آن شروع به کار می‌کند. با این وجود، در طی یک دهه گذشته عربستان سعودی بازیکن کلیدی تمام منازعات خونین در منطقه بوده است. بدون انگیزه و امکاناتی که عربستان سعودی فراهم می‌کند، در این‌ که گروه‌هایی مثل جبهه النصره در سوریه و یا القاعده در عراق می‌توانستند چنین نقش عمده‌ای در خونریزی‌ها ایفا کنند تردید جدی وجود دارد. دبیرکل حزب اله لبنان، سید حسن نصرالله، در خطبه‌های نماز جمعه ٢٧ ماه مارس این چنین عربستان سعودی را سرزنش می‌کند: «شما تنها برای ساقط کردن نظام سوریه، یک کشور را به تمامی نابود کردید.»

«به جای جشن گرفتن حمله عربستان سعودی به یمن، اسرائیل باید از آن ابراز بیزاری کند. تجربه نشان می‌دهد که بی ثباتی در هر کشور عربی تنها به بیشتر و بیشتر شدن تروریسم منجر می‌شود و این در نهایت به اسرائیل  آسیب می‌زند. اسرائیل لازم است به ارزش‌های قدیمی خود بازگردد تا موقعیت جهانی و اخلاقی خود را بازیابد، موقعیتی که مدتی طولانی از زمان از دست رفتنش می‌گذرد. اسرائیل باید حمایتش از عملیات نظامی که شامل کشتار شهروندان غیر نظامیان می‌شود را متوقف کند، حتی اگر اهداف واقعی حملات، نظامی باشند. از منظر مساله یهودیان هم وضعیت یمن حائز اهمیت است. هنوز ده‌ها یهودی در یمن زندگی می‌کنند که به شدت به حمایت نیاز دارند. بی ثباتی جان آن‌ها را به خطر می‌اندازد.»