در تماس تلفنی امیرعبداللهیان با معاون سازمان ملل تشریح شد؛

پیشنهادات ایران به سازمان ملل برای امدادرسانی فوری به مردم یمن

سیاسی

معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه آمادگی ایران برای انتقال مجروحین یمنی به ایران، ارسال فوری کشتی های سوخت، اعزان تیم پزشکی و اختصاص دو فروند هواپیما و سه فروند کشتی ترابری یه یمن را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و والری آموس معاون انساندوستانه و هماهنگ کننده کمک های اضطراری دبیرکل سازمان ملل امروز در خصوص عملیات امدادرسانی  و ارسال کمک های فوری انساندوستانه به مردم مظلوم و بی دفاع یمن گفتگو کردند.

امیرعبداللهیان طی تماس تلفنی با آموس، ضمن انتقاد شدید از تداوم حملات عربستان به یمن، حملات به تاسیسات و اهداف غیرنظامی طی دو روز گذشته در استان های صعده و عمران و تخریب فرودگاههایی که به منظور عملیات امدادرسانی صلیب سرخ و نهادهای امدادرسانی بین المللی که آماده شده بود، را نقض فاحش مقررات بین المللی و حقوق بشر دوستانه دانست.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده دبیرکل در امور یمن سریعاً وارد این کشور شده و نسبت به توقف حملات و جلوگیری از تشدید فاجعه انسانی اقدام کند.

معاون وزیر خارجه کشورمان تأکید کرد: ایران آمادگی دارد در هماهنگی کامل با برنامه امدادرسانی ملل متحد، اقدامات زیر را انجام دهد:

1- ارسال فوری کشتی های سوخت و فرآورده های نفتی به بنادر مختلف یمن

2- اعزام تیم های پزشکی و احداث سه بیمارستان صحرایی در صنعا، عدن و صعده و استان های موردنظر سازمان ملل متحد

3- ارسال فوری محموله های امدادرسانی و غذایی از طریق هوایی به جیبوتی و یا به طور مستقیم به یمن

4- اختصاص دو فروند هواپیمای ترابری و سه فروند کشتی ترابری برای سرعت بخشیدن به برنامه امدادرسانی سازمان ملل متحد و انتقال بسته های دارویی و غذایی از طریق جیبوتی به یمن

وی همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای انتقال فوری مجروحین یمنی به ایران را نیز به اطلاع هماهنگ کننده کمک های اضطراری دبیرکل سازمان ملل رساند.

والری آموس نیز ضمن قدردانی از اهتمام جمهوری اسلامی ایران به ابعاد انسانی بحران یمن و حمایت های اصولی جمهوری اسلامی ایران از عملیات امدادرسانی ملل متحد در آن کشور، گفت سازمان ملل متحد برنامه ریزی گسترده ای برای کمک به مردم یمن تدارک دیده است.

وی افزود: سازمانهای تخصصی و کار گروههای تشکیل شده در این زمینه، عملیات امداد رسانی را شدت می بخشند و در این چارچوب کمک های جمهوری اسلامی ایران نیز در چارچوب کمکهای سازمان ملل به سراسر مناطق یمن ارسال می شود.