کشتی نجات امروز عازم یمن می‌شود

سیاسی

بارگیری کشتی کمک های انسان دوستانه هلال احمر جمهوری اسلامی ایران برای مردم یمن با نام کشتی نجات در بندرعباس به اتمام رسید.

به گزارش  خبرگزاری مهر به نقل از واحد مرکزی خبر، کشتی نجات شامل ۲ هزار و ۵۰۰ تن کمک های انسان دوستانه از جمله هزار و ۲۰۰ تن برنج، ۷۰۰ تن آرد، ۴۰۰ تن کنسرو، ۵۰ تن دارو و اقلام پزشکی، ۵۰ تن آب معدنی، ۲ هزار تخته پتو، هزار چادر گروهی و هزار سری ظروف آشپزخانه و والور است.

این کشتی با ۶۰ مسافر شامل ۱۵ نفر کادر پزشکی و هلال احمر، ۲۰ خبرنگار و شخصیت بین‌المللی صلح طلب، پنج نفر محافظ و ۲۰ خدمه ساعت ۱۹ امروز عازم یمن می شود.

در این سفر یک فرانسوی، یک آلمانی و پنج آمریکایی بعنوان شخصیت های بین المللی صلح طلب و فعالان ضدجنگ حضور دارند.

کشتی نجات شامل کمک های غذایی و دارویی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران پس از ترک بندر شهید رجائی بندرعباس وارد دریای عمان، اقیانوس هند و خلیج عدن و با عبور از تنگه باب المندب وارد دریای سرخ می شود و در نهایت محموله انسان دوستانه خود را در بندر الحدیده یمن خالی می‌کند.

به گفته مسئولان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران هماهنگی های لازم با فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر کشورهای عمان،‌ جیبوتی و عربستان سعودی صورت گرفته است.

کشتی نجات به جز در دوازده مایلی بندرگاه حدیده یمن، مابقی مسیر ۲ هزار و ۸۰۰ کیلومتری خود را در آب‌های بین المللی و بر اساس قوانین دریانوردی بین‌المللی طی خواهد کرد.

پیش از این و پس از تجاوز عربستان به خاک یمن، جمهوری اسلامی ایران سه بار از طریق هواپیما کمک های انسان دوستانه به یمن ارسال کرد اما هر بار با ممانعت و کارشکنی سعودی ها و تهدید جنگنده‌های این کشور این کمک‌ها بدست مردم مظلوم و بی‌دفاع یمن نرسید.