نصیحت «آیت‌الله مکارم» به رئیس‌جمهور تاجیکستان

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي,تاجيكستان

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به حمله به زنان باحجاب در تاجیکستان، خطاب به رئیس‌جمهور این کشور گفت: بهتر است مردم را به حال خودشان بگذارند تا وظایف شرعی را درباره حجاب انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در درس خارج فقه خود با توصیه به رئیس‌جمهور و دولتمردان تاجیکستان اظهار کرد: در اخبار، مطالبی منتشر شد که رئیس‌جمهور تاجیکستان مطالب تندی درباره حجاب گفته و در پی آن در کوچه و خیابان چادر از سر زنان کشیده‌اند و جمعی از علمای تاجیکستان نیز علیه این اقدام قیام کرده‌اند.

وی گفت: ما پیام دوستانه‌ای به رئیس‌جمهور تاجیکستان داریم و آن اینکه ما این کار را در زمان رضاخان تجربه کرده‌ایم و حتی عده‌ای در این راه کشته شده‌اند و در مسجد گوهرشاد جمع زیادی را شهید کردند؛ ولی مردم تسلیم نشدند و علیه رضاخان قیام کردند و حجاب اصیل را برگرداندند.

این مرجع تقلید ادامه داد: نصیحت ما این است که این کار را دنبال نکنند؛ چرا که به تصریح قرآن مسلمانان پایبند به حجاب هستند و چند آیه درباره حجاب وجود دارد و مسلمانان به واسطه حجاب در دنیا شناخته شده‌اند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی افزود: ما در شرایطی هستیم که باید بین ملت‌ها و دولت‌ها وحدت باشد؛ این مسئله باعث می‌شود بین دولت و ملت تاجیکستان اختلاف بیفتد و در این شرایط حساس سزاوار نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، این مرجع تقلید تصریح کرد: بهتر است مردم را به حال خودشان بگذارند تا وظایف شرعی را درباره حجاب انجام دهند، اصل حجاب چیزی نیست که آن را انکار کرد و یا مسلمانان را از آن منصرف نمود، جبهه‌بندی علما و مردم در برابر دولت می‌شود و این به مصلحت این کشور نیست.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: ما روابط خوبی با این کشور و دولت‌مردان آن داریم؛ آنچه در این زمینه‌ها آزموده شده و نتیجه منفی داشته را اطلاع می‌دهیم و امیدواریم این پیام ما در طرز فکر آنها بی اثر نباشد.

انتهای پیام

کد N817442