بان کی مون: ارائه فرمول صحیح برای اصلاحات در شورای امنیت کار دشواری است

دبیرکل سازمان ملل در مصاحبه‌ای اختصاصی با معاون مدیرعامل خبرگزاری ایتارتاس گفت، بحث‌ها درباره اصلاح ضروری شورای امنیت کاملا درست است اما پیشنهاد یک فرمول صحیح، وظیفه بسیار دشوار و پیچیده‌ای است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در این مصاحبه اختصاصی گفت: ما بیش از 20 سال است که به تمامی درخواست‌ها برای انجام اصلاحات در شورای امنیت گوش فرا داده‌ایم. اگر به این 70 سالی که از تاسیس سازمان ملل می‌گذرد، نگاهی بیندازید تغییرات بسیار زیاد و برجسته‌ای را مشاهده می‌کنید.

وی ادامه داد: شورای امنیت که اصلی‌ترین مسوولیتش حفظ صلح است باید به‌گونه‌ای نمایان‌تر، دموکراتیک‌تر، موثرتر و مسوولانه‌تر تغییر کند. به نظر می‌آید پیدا کردن فرمولی قطعی که کشورهای عضو با آن موافق باشند، کار دشواری است.

بان کی مون ضمن اظهارنظر درباره فعالیت‌های این سازمان گفت، یکی از مزایا، تعدد نقطه‌نظرات است. دستیابی به دیدگاه‌های مشترک کار دشواری است و بسیاری از کشورهای عضو این مساله را یک مشکل می‌دانند.

وی افزود: هنگامی که برخی اعضا تلاش می‌کنند برخی منافع ملی را در اولویت قرار دهند، نتیجه نهایی چیزی است که همیشه منجر به برنامه جهانی می‌شود و این نکته خوب و مهمی است. ما تلاش می‌کنیم تا این احترام متقابل و درک متقابل را حفظ کنیم.

بان کی مون ادامه داد: البته می‌دانم که بی‌کفایتی‌هایی نیز وجود دارد. من در 9 سال گذشته به عنوان دبیرکل سازمان ملل تلاش کرده‌ام تا از طریق مدیریت اصلاحات و تغییر مدیریت کارایی‌ها، مسوولیت‌پذیری‌ها و اثربخشی سازمان ملل را بهبود بخشم و به این تلاش‌های خود ادامه می‌دهم.

انتهای پیام

کد N817348