کاسترو برای تشکر از پاپ به واتیکان می‌رود

سیاسی

رئیس‌جمهوری کوبا امروز (یکشنبه) در دیدار با پاپ فرانسیس در واتیکان، از نقش رهبر کاتولیک‌های جهان در میانجیگری برای تجدید روابط میان واشنگتن و هاوانا تقدیر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، اولین پاپ از آمریکای جنوبی نقش مهمی در مذاکرات محرمانه میان ایالات متحده آمریکا و کوبا ایفا کرده است که به از سرگیری تاریخی روابط دو کشور پس از 50 سال تنش منجر شد.

بنابر اعلام واتیکان، پاپ فرانسیس آرژانتینی، رهبر کاتولیک‌های جهان شخصاً میان دو طرف میانجیگری کرده است و واتیکان در اکتبر گذشته میزبان هیات‌هایی از این دو کشور بوده است. واتیکان اعلام کرده است که نشست امروز «کاملاً خصوصی» برگزار می‌شود و یک روحانی آمریکایی می‌گوید که پاپ سخنان پاپ ژان پل دوم لهستانی را تکرار خواهد کرد.

ژان پل دوم اولین پاپی بود که در 1998 به کوبا سفر کرد. وی در آن زمان گفت: بگذارید کوبا خود را به جهان نشان دهد و جهان نیز خود را برای پذیرش کوبا آماده کند.

ژان پل دوم در این سفر تاریخی خود از سوی جورج ماریو بوگوگلیو، دستیار اسقف بوئنوس آیرس که امروزه پاپ فرانسیس نامیده می‌شود، همراه شد.

میگوئل دیاز، روحانی آمریکایی که سفیر سابق در واتیکان است، گفت: پاپ قطعاً بار دیگر سخنان ژان پل دوم را تکرار می‌کند.

وی می‌گفت کوبا تلاش می‌کند مشارکت خود را در جهان اقتصادی و روابط بین‌المللی افزایش دهد.

برنامه سفر رائول کاسترو به واتیکان سه‌شنبه گذشته پس از سفر وی به روسیه اعلام شد. کاسترو شنبه هفته جاری در مراسم روز پیروزی در مسکو حضور داشت. کاسترو اواخر امروز هم با ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا در رم دیدار می‌کند.

واتیکان ماه گذشته اعلام کرد که پاپ فرانسیس احتمالاً سپتامبر به کوبا سفر می‌کند و پس از ژان پل دوم در 1998 و بندیکت شانزدهم در 2012، سومین پاپی است که به کوبا می‌رود.

انتهای پیام

کد N817222