جدیدترین اخبار یمن

ادامه روند برکناری فرماندهان امنیتی یمن/ ممانعت عربستان از ارسال کمک‌های انسانی

سیاسی

رئیس‌جمهور مستعفی یمن تعدادی از فرماندهان امنیتی از جمله رئیس عملیات امنیتی ویژه را برکنار کرد. در همین حال جنگنده‌های ائتلاف عربی به رهبری عربستان طی عملیاتی منزل علی عبدالله صالح را در صنعا هدف قرار دادند.

رئیس‌جمهور مستعفی یمن تعدادی از فرماندهان امنیتی از جمله رئیس عملیات امنیتی ویژه را برکنار کرد. در همین حال جنگنده‌های ائتلاف عربی به رهبری عربستان طی عملیاتی منزل علی عبدالله صالح را در صنعا هدف قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری العربیه، عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن در ادامه سریال برکناری فرماندهان امنیتی یمن بار دیگر تعدادی از فرماندهان امنیتی از جمله عبدالکریم الدمشقی، معاون بازرس کل وزارت کشور و سرتیپ ناصر محسن الشوذبی، رئیس عملیات نیروهای ویژه امنیتی و سرتیپ عبدالرزاق الموید، رئیس پلیس صنعا را به بهانه " قصور در وظایف امنیتی و ملی‌" برکنار کرد.

عبد ربه منصور هادی اخیراً نیز تعدادی از فرماندهان امنیتی و نیروهایی را که علیه وی شورش کرده بودند برکنار کرد. براساس این دستور کسانی که برکنار شده‌اند پرونده‌اشان برای محاکمه به دادگاه نظامی ارجاع می‌شود و حکم صادره به محض صدور قابل اجرا است.

حمله جنگنده‌های ائتلاف عربی به منزل عبدالله صالح

از سوی دیگر منابع آگاه در حزب علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن اعلام کردند که نیروهای ائتلاف عربی بامداد امروز (یکشنبه) حملات هوایی در صنعا انجام و منزل علی عبدالله صالح را هدف قرار دادند.

به گفته این منابع صدای سه انفجار شدید در صنعاء شنیده شد و دود زیادی نیز از این منطقه که خانه علی عبدالله صالح در آنجا قرار دارد دیده شده است.

همچنین برخی منابع اخبار تایید نشده‌ای را درباره مرگ علی عبدلله صالح دراین حملات نتشر کردند این در حالی است که خبرگزاری یمن اعلام کرد علی عبدالله صالح و اعضای خانواده‌اش در سلامت کامل هستند.

در همین حال برخی از رسانه‌ها اعلام کردند که رئیس‌جمهوری پیشین یمن سلاح‌های پیشرفته‌ای از جمله موشک‌های مجهز به کلاهک‌های هسته‌ای در اختیار دارد. به گفته این منابع علی عبدالله صالح، از زمان حمله عراق به ایران در اوایل دهه‌های 80 قرن گذشته و مسابقه تسلیحاتی که منطقه در آن زمان شاهدش بود، این موشک‌ها را در منطقه کوهستانی "نقم" در صنعا نگه داشته است.

موافقت حزب علی عبدالله صالح با آتش‌بس

در همین حال کنگره ملی یمن به رهبری علی عبدالله صالح از آتش‌بسی که روز 12 مه از آن خبر داده شد، استقبال و اعلام کرد که این آتش‌بس می‌تواند بارهای مردم یمن را بکاهد.

حزب علی عبدالله صالح اعلام کرد که معتقد است این گام برای دستیابی به آتش‌بس و صلح دائم مهم است.

حزب رئیس‌جمهوری پیشین یمن از شاخص‌های مثبت در سخنان وزیر خارجه آمریکا مبنی بر درخواست جهت توقف عملیات نظامی و از سر گیری مذاکرات تحت نظارت سازمان ملل استقبال و در عین حال از مواضع کشورهای دوست و برادر و راس آنها روسیه که وزارت خارجه و نماینده آن در سازمان ملل خواهان توقف حملات و بازگشت به مذاکرات شده‌اند، قدردانی کرد.

ممانعت عربستان از رسیدن کمک‌های انسانی به مردم یمن

از سوی دیگر خبرگزاری رسمی یمن «سبأ» گزارش داد که جنگنده‌های ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان با حمله به فرودگاه بین‌المللی صنعا و پایگاه هوایی الدیلمی مانع از فرود دو هواپیمای حامل کمک‌های انسانی در فرودگاه بین‌المللی صنعا شدند.

خبرگزاری سبأ به نقل از حامد فرج، رئیس هیات کل هواپیمایی یمن گزارش داد: کشورهای متجاوز با چهار موشک فرودگاه بین‌المللی صنعا و این پایگاه هوایی را هدف قرار دادند و مانع از اعطای مجوز به دو هواپیمای متعلق به صلیب سرخ و سازمان پزشکان بدون مرز شدند که کمک‌های امدادرسانی و بشردوسانه‌ای را برای یمن همراه داشتند.

حامد فرج افزود: کشورهای متجاوز به صورت پی در پی باند فرودگاه صنعا را هدف قرار می‌دهند تا مانع از رسیدن کمک‌های انسانی و امدادرسانی به یمن شوند.

وی خاطرنشان کرد: هیات کل هواپیمایی یمن مجوزهایی را به این دو هواپیما دادند اما کشورهای ائتلاف عربی نپذیرفتند که مجوزهایی را به آنها بدهند.

در همین حال احمد عسیری، مشاور وزیر دفاع عربستان و سخنگوی ائتلاف عربی ضد یمن عنوان داشت که نیروهای ائتلاف ظرف 24 ساعت گذشته 130 پرواز بر فزاز یمن داشته‌اند که بیش از 100 هدف را در صعده، مران، البجع و نوار مرزی عربستان و یمن را هدف قرار دادند.

استقبال سخنگوی ارتش یمن از طرح روسیه

در همین حال شرف غالب لقمان، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از طرح روسیه برای توقف جنگ و لغو محاصره ظالمانه مردم یمن جهت آتش‌بس انسانی قدردانی کرد.

لقمان در بیانیه‌ای مطبوعاتی از سازمان ملل و تمامی کشورهای جهان خواست تا به نقش انسانی خود در توقف تجاوزها و لغو محاصره یمن تا پیش از وخامت اوضاع انسانی در یمن عمل کنند.

وی عنوان داشت که نظام عربستان مسوول پیامدهای منفی و فاجعه‌بار در یمن است و به دلیل جنایت‌های علیه بشریت و تجاوز به یمن متهم اصلی در این خصوص می‌باشد.

لقمان گفت: در سایه تجاوز عربستانی-آمریکایی که روز به روز وحشی‌گری آن بیشتر می‌شود، تعداد قربانیان اعم از زنان و کودکان افزایش می‌یابد و حجم خسارت‌های مادی در ساختمان‌ها، مغازه‌ها، تاسیسات خدمات‌رسانی و زیرساخت‌ها بالا می‌رود و این امور به تعطیل شدن زندگی و تخریب نهادهای دولتی انجامیده است.

همزمان تمیم الشامی، سخنگوی وزارت بهداشت یمن با اشاره به شدت حملات عربستان سعودی به مناطق مختلف یمن عنوان داشت که آتش‌بس موقت اگر هم اجرایی شود برای بهبود اوضاع بهداشتی و درمانی کافی نخواهد بود.

انتهای پیام

کد N817104