برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در لهستان

لهستان

مردم لهستان امروز (یکشنبه) برای شرکت در دور اول انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق‌های رای می‌روند. کارزار بی‌روح انتخابات بر امنیت ملی و مسائل اجتماعی متمرکز بود و انتظار می‌رود برونیسلاو کوموروفسکی به سختی بتواند پیروز شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، برونیسلاو کوموروفسکی، رئیس جمهوری 62 ساله لهستان در سال 2010 به این سمت انتخاب شد و از حزب مرکزی پلتفورم مدنی (PO) است اما به نظر نمی‌رسد که بتواند در دور اول انتخابات پنج سال دوم ریاست جمهوری خود را تضمین کند و تکلیف در 24 مه مشخص می‌شود.

در حالی که کوموروفسکی به چالش‌های امنیتی ورشو متمرکز شده است، این کشور تنش‌ زیادی بر سر بحران اوکراین با روسیه دارد و تحلیل‌گران می‌گویند که رقبای وی تلاش دارند تا رای دهندگان را با وعده پایین آوردن سن بازنشستگی و کاهش مالیات ترغیب کنند.

یکی از تحلیل‌گران سیاسی می‌گوید: رای دهندگانی حامی کوموروفسکی هستند که گمان می‌کنند لهستان از تجدید‌ ایادی سود برده است، و سایر نامزدها هم از سوی رای دهندگان ناراضی حمایت می‌شوند.

در مجموع 10 نامزد دیگر برای انتخابات ریاست جمهوری لهستان رقابت می‌کنند و دور دوم انتخابات نیز قرار است 24 مه برگزار شود.

از سوی دیگر مردم لهستان پاییز امسال شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی خواهند بود و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب پلتفورم مدنی اندکی از اصلی‌ترین رقیبت خود موسوم به حزب عدالت و قانون جلوتر است.

محبوبیت مردمی کوموروفسکی از 50 درصد طی ماه‌های گذشته به کمتر از 40 درصد کاهش یافته است و حمایت مردمی از نامزد حزب عدالت و قانون (Pis) تنها 30 درصد است.

کوموروفسکی سابقا وزیر دفاع بود و مساله امنیت ملی یکی از محورهای اصلی کارزار انتخاباتی وی بود، خصوصا اینکه لهستان با نظامی‌گری احیا شده روسیه مواجه است.

انتهای پیام

کد N817028