انتقاد چین از عدم ابراز پشیمانی ژاپن از اقداماتش در جنگ جهانی دوم

روزنامه رسمی حزب حاکم چین در پی برگزاری مراسم سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در مسکو در مطلبی نوشت: ابراز پشیمانی آلمان از موضع‌اش در دوران جنگ جهانی دوم، درست نقطه مقابل ناکامی ژاپن برای مواجهه با گذشته خود است.

روزنامه رسمی حزب حاکم چین در پی برگزاری مراسم سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در مسکو در مطلبی نوشت: ابراز پشیمانی آلمان از موضع‌اش در دوران جنگ جهانی دوم، درست نقطه مقابل ناکامی ژاپن برای مواجهه با گذشته خود است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، مناسبات چین- ژاپن تحت‌الشعاع خاطرات تلخ پکن از اشغالگری توکیو بر بخش‌هایی از این کشور در دوران جنگ جهانی دوم قرار دارد. روابط این دو کشور همسایه همچنین طی سال‌های اخیر در پی مناقشات ارضی و بی‌اعتمادی دو جانبه بر سر تشدید سیاست‌های امنیتی و قدرت‌نمایی نظامی چین بحرانی شده است.

روزنامه خلق چین در سر مقاله صفحه نخست خود از رهبران آلمان به خاطر مواجهه با جرائم جنگی تقدیر کرد.

در این سر مقاله آمده است: در چند دهه گذشته، آلمان هرگز خود تحلیلی و خودانتقادی از گناه خود را متوقف نکرده است. در ادامه به اقدام ویلی براندت، صدراعظم سابق آلمان اشاره شده است که در سال 1970 در مقابل بنای یادبود ورشو زانو زد.

همچنین این روزنامه به سخنان آنگلا مرکل، صدراعظم کنونی آلمان اشاره کرد و گفت که آنها "مسوولیت بی پایانی" برای جرائم نازی‌ها دارند.

در ادامه این مقاله آمده است: اذعان صادقانه مردم آلمان به جرایم جنگی درست در تضاد با رویه خطرناکی که جناح راست ژاپن در پیش گرفته است. چین که همواره تاکید دارد ژاپن باید با گذشته خود روبه‌رو شود، می‌گوید که نیروهای ژاپن 300 هزار تن از مردمش را در قتل عام 1937 ناجینگ کشت.

با این حال دادگاهی که پس از جنگ تشکیل شد، شمار کشته‌شدگان را 142 هزار تن دانست.

این مطلب در پی حضور شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین در رژه نظامی روز شنبه مسکو به مناسبت هفتادمین سالروز پیروزی بر آلمان نازی منتشر شد.

شی جینپینگ در این مراسم در کنار ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه حضور داشت؛ مراسمی که عمدتاً به دلیل نقش روسیه در بحران اوکراین از سوی رهبران غربی بایکوت شده بود.

رهبران ژاپن مرتباً از درد و رنج‌هایی که به دلیل اقدامات دوران جنگ این کشور حاصل شده، عذرخواهی می‌کنند؛ نمونه آن عذرخواهی 1995 تومیچی مورایاما، نخست‌وزیر وقت ژاپن است. اما اظهارات سیاستمداران محافظه‌کار ژاپنی اغلب انتقاداتی را در پی دارد و درباره صداقت ژاپن شک و شبهه ایجاد می‌کند.

انتهای پیام

کد N816927