کاپیتان صداقت‌نیا تجلیل شد/

روایتی از شجاعت خلبان امدادرسان ایران/ماجرای پرواز به یمن چه بود؟

سیاسی

وزیر سابق نفت با بیان اینکه من شجاعت تیم پروازی ایران در زمان اخطار جنگنده های سعودی را مشاهده می کردم گفت: کاپیتان پرواز می گفت ما از جانب رهبری ماموریت داریم و باید در فرودگاه صنعا بنشینیم.

به گزارش خبرنگار مهر، رستم قاسمی وزیر سابق نفت عصر امروز در مراسم تجلیل از کاپیتان هواپیمای امداد رسان به مردم یمن که با ممانعت جنگنده های سعودی موفق به فرود در فرودگاه صنعا نشده بود با تقدیر و تشکر از اعضای تیم پروازی این هواپیما اظهارکرد: ما دو روز قبل از پرواز یک جلسه در خصوص یمن داشتیم و در این جلسه از دفتر مقام معظم رهبری تماس گرفتند که باید یک هواپیمای امدادی عازم یمن شود و در آنجا با اخطارهای سعودی ها بازنگردد.

وی افزود: در آن جلسه تصمیم گرفته شد که یکی از مسئولین حاضر در آن جلسه در این  هواپیما حضور داشته باشد که در نهایت قرعه به نام بنده افتاد. قاسمی ادامه داد: زمانی که من به این پرواز رفتم تیم پروازی را از قبل می شناختم و با آقای بهزاد صداقت نیا کاپیتان این پرواز آشنا بودم و ایشان را بیش از ۳۰ سال بود که می شناختم و دلگرم شدم که حتما خواسته مقام معظم رهبری با وجود این عزیزان عملی خواهد شد.

وزیر سابق نفت با تشریح چگونگی اخطار جنگنده های سعودی پس از حضور در آسمان یمن گفت: وقتی جنگنده های عربستان به ما اخطار دادند و اعلام کردند که در یکی از فرودگاه های متروکه سعودی فرود بیاییم و گفتند فرود شما در فرودگاه صنعا نیاز به مجوز عربستان دارد، کاپیتان صداقت نیاز به آنها اعلام کرد که ما نیازی به مجوز عربستان نداریم که این جمله کاپیتان سعودی ها را جری تر کرد.

قاسمی تاکید کرد: بعد از این اتفاق و همچنین پس از اخطارهای زمینی هواپیمای جنگی سعودی مکررا به ما اخطار می دادند و بسیار به ما نزدیک شدند که تا الان بنده چنین رویدادی را ندیده بودم تا جایی که با دستان خود به ما اشاره می کردند که باید در فرودگاهی متروکه در عربستان فرود بیاییم.

وزیر سابق نفت ادامه داد: پس از این اتفاق در کابین پروازی صحبت کردیم و در آنجا کاپیتان گفتند ما ماموریت داریم از طرف مقام معظم رهبری و باید در فرودگاه صنعا بنشینم. وی افزود: وقتی که نزدیک عمان بودیم اخطارها اینقدر زیاد شده بود که آقای کاپیتان به ما گفتند که شهادتین خود را بگویید زیرا اخطارها خیلی حساس شده است.

قاسمی تاکید کرد: سپس صنعا اعلام کرد که برج و باند فرودگاه توسط جنگنده های سعودی بمباران شده است. در این لحظه کاپیتان صداقت نیا گفت بررسی کنید که باند فرود چقدر آسیب دیده که پس از بررسی ها اعلام شد که بخشی از باند زده شده و بخشی از آن سالم است.

وی با بیان اینکه جنگنده های سعودی ما را مرتب تهدید می کردند ادامه داد: پس از این اتفاق قرار شد که در فرودگاه صنعا بدون توجه به اخطارهای هواپیماهای جنگنده سعودی بنشینیم و چرخ ها باز شد و هواپیما در حال نشستن بر روی باند بود که مجددا جنگنده های سعودی نقاط مختلف فرودگاه صنعا را بمباران کردند و کاپیتان پرواز در همان لحظه، هواپیما را به بالا هدایت کرد که این حرکت و تصمیم هم شجاعانه بود.

وزیر سابق نفت افزود: سپس ما مجددا به بالای شهر صنعا رفتیم و کاپیتان صداقت نیا گفتند من می توانم روی taxi way بنشینم که برج صنعا اعلام کرد ما دیگر مسئولیتی نداریم و همه این اتفاقات با مسئولیت خودتان است. سپس قرار شد وضعیت taxi way بررسی شود که صنعا بررسی خود را منفی اعلام کرد که کاپیتان در نهایت تصمیم به بازگشت گرفت.

قاسمی تاکید کرد: کاپیتان صداقت نیا پس از بازگشت بسیار ناراحت بود و هواپیما را رها کرد و در کابین پرواز نشست خیلی برای ما و ایشان سخت بود که بدون اینکه بتوانیم در فرودگاه صنعا بنشینیم بازگشتیم اما من در لحظاتی که اخطارهای جنگنده های سعودی به ما داده می شد شجاعت کاپیتان صداقت نیا و کمک خلبان ایشان آقای سلیمانی را مشاهده می کردم.