سیاست خارجه انگلیس تهدیدی علیه روابط استراتژیک لندن-واشنگتن

سیاسی

رییس‌جمهوری آمریکا به گرمی از انتخاب مجدد نخست‌وزیر انگلیس در سمتش استقبال کرد، اما این استقبال گرم نمی‌تواند نگرانی‌ها در روابط بین دو کشور هم‌زمان با تغییر سیاست‌های لندن در اروپا و جهان را پنهان کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید در کمتر پیامی نسبت به چیزی به این ترتیب ابراز خشنودی می‌کند. باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا در پیام خود به دیوید کامرون، نخست‌وزیر ابقا شده انگلیس در انتخابات پارلمانی پیروزی وی را تاثیرگذار توصیف و بر ضرورت و خاص بودن روابط بین دو کشور تاکید کرد.

در پیام اوباما آمده است: من از همکاری نزدیک با کامرون درباره مسائل و منافع مشترکمان طی چند سال اخیر لذت برده‌ام و به تعمیق و تقویت روابط بین دو کشور در آینده امیدوارم.

به گفته مقامات دو کشور اوباما و «برادرش» کامرون به خوبی با هم کنار می‌آیند. این در حالی است که انگلیس طی سال‌های اخیر در کنار آمریکا به ایفای نقش‌هایی چون عضویت دائم شورای امنیت سازمان ملل، عضویت ناتو، جنگ در عراق و افغانستان و شرکت در گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران پرداخته است.

با وجودی که کاخ سفید ممکن است تمایل داشته باشد گاهی نام آلمان را به عنوان اولین کشور در روابط با اروپا مطرح کند اما روابط بین واشنگتن – لندن به پیشرفت عملی خود ادامه می‌دهد.

همزمان در واشنگتن، دیپلمات‌های انگلیسی بصورت دائمی با مقامات ارشد کاخ سفید دیدار و گفت‌وگو می‌کنند؛ اتفاقی که برای سایر متحدان اروپایی رخ نمی‌دهد. اما فراتر از ارزش‌های مشترک، آمریکایی‌ها اطمینان چندانی به طرف انگلیسی خود ندارند.

توماس رایت، تحلیلگر موسسه بروکنیگز در این باره اظهار می‌کند: واشنگتن درباره کامرون تردید دارد چراکه او به نظر تمایل چندانی به سیاست خارجه ندارد.

چنین رویکردی را در کامرون می‌توان طی سیاست او در قبال اروپا مشاهده کرد. کامرون در کمپین انتخاباتی اخیر خود متعهد شد تا در سال 2017 برای عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا یک رفراندوم برگزار کند.

تحلیلگران معتقدند: کامرون با پافشاری بر این مساله نقش کشورش در سیاست و همراهی با آمریکا را بیش از گذشته از دست می‌دهد.

این در حالی است که اقدامات اولیه نخست‌وزیر انگلیس پس از انتخابات بیانگر تداوم چنین رویکردی است و نه تغییر.

وی در اولین اقدامات خود فیلیپ هاموند، وزیر خارجه این کشور را ابقاکرد؛ انتخابی که باعث شگفتی شد.

انتهای پیام

کد N816539