فیدل کاسترو: چین و روسیه سپر قدرتمند صلح و امنیت جهانی هستند

سیاسی

رئیس جمهوری سابق کوبا در مقاله‌ای با عنوان "حق ما برای مارکسیست - لنینیست بودن" از هفتادمین سالروز شکست آلمان نازی، درگیری‌های جهانی قرن گذشته، نقش جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم و تهدیدهای موجود در خصوص نجات بیشتریت گفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه هرالد تریبیون، فیدال کاسترو، رئیس جمهور سابق کوبا در این مقاله آورده است: چین و روسیه سپر قدرتمند صلح و امنیت جهانی هستند به طوری که زندگی ما را حفظ می‌کنند.

فیدل 88 ساله که در ژوئیه سال 2006 میلادی به خاطر مشکلات سلامتی کناره‌گیری کرده و قدرت‌ را به رائول کاسترو، برادرش واگذار کرده، ائتلاف محکم و استوار میان مردم روسیه و چین را تحسین کرد.

وی در این مقاله نوشت: چین و روسیه با همکاری نزدیک، علوم مدرن و ارتش‌های قدرتمند و سربازان شجاع همچون سپر قدرتمند صلح و ثبات جهانی می‌مانند که زندگی ما را نجات می‌دهند.

انتشار مقاله فیدل همزمان با سفر رائول کاسترو به روسیه صورت گرفت که در بزرگداشت هفتادمین سالروز پیروی جنگ جهانی دوم به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیوست.

فیدل کاسترو نوشت: امیدواریم در بزرگداشت هفتادمین سالروز "جنگ بزرگ وطن پرستانه" ارادت خودمان را به مردم قهرمان جماهیر شوروی که به بشریت خدمت بزرگی کرده‌اند، نشان دهیم. 27 میلیون تن از مردم جماهیر شوروی که در این جنگ کشته شدند نیز خدمت بسیاری به بشریت کرده و حق دارند سوسیالیست، مارکسیست، لنینیست و کمونیست باشند.

لنین یک استراتژیست انقلابی برجسته بود که ایده‌های مارکس را در کشوری به اجرا گذاشت که حزب کارگرانش به دنبال کشتارهای وسیعی که کاپیتالیسم باعث آن شده بود افراطی‌ترین و خطرناک‌ترین مردم در این سیاره تبدیل شدند؛ جایی که برای نخستین بار تانک‌ها، تسلیحات اتمی و گازهای سمی در جنگ‌ها پدیدار شدند.

فیدل کاسترو ادامه داد: پس از شکست نازی‌ها، مردم به سازمان ملل امید بستند که برای پایان دادن به تهاجمات و جنگ‌ها می‌کوشند چنانکه کشورها بتوانند صلح، توسعه و همکاری صلح آمیز را حفظ کنند.

انتهای پیام

کد N816508