مدیر دفتر شبکه الجزیره در اسلام‌آباد در لیست تروریستی آمریکا

آمريكا,بن‌لادن

نام مدیر دفتر شبکه الجزیره در اسلام آباد که دو بار پیش از حملات 11 سپتامبر با بن لادن مصاحبه کرده بود، در لیست تروریستی آمریکا قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشاتودی، "احمد موفق زیدان" روزنامه نگار کهنه کاری است که با اسامه بن لادن، سرکرده سابق القاعده مصاحبه کرده بود و سال‌ها مدیریت دفتر الجزیره در اسلام آباد را برعهده داشت. نام وی هم اکنون از سوی آمریکا در لیست تروریستی درج شده است.

اسناد فوق محرمانه‌ای که از طریق "ادوارد اسنودن" مقاطعه کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا به دست پایگاه تحلیلی "اینترسپت" رسیده، نشان می‌دهد که زیدان تا سال 2012 تحت نظارت آمریکا بود. در ژوئن آن سال، آژانس امنیت ملی آمریکا(ان اس ای) لیستی را تهیه کرد که نام زیدان در آن به عنوان عضوی از القاعده و اخوان المسلمین ذکر شده بود. "ان اس ای" علاوه بر وابستگی زیدان به این گروه‌ها بر این نکته تاکید کرده بود که وی برای الجزیره هم کار می‌کند. روزنامه نگار سرشناس الجزایر در گفت‌وگو با اینترسپت هرگونه عضویت در گروه‌های القاعده و یا اخوان المسلمین را رد کرد و گفت که شغل وی اقتضا می‌کرده با چهره‌های جنجالی در افغانستان و پاکستان گفت‌وگو کند.

وی در مصاحبه با اینترسپت تاکید کرد: برای اینکه ما جهان را مطلع کنیم لازم است که آزادانه با چهره‌های مرتبط در تماس باشیم و در این باره با مردم سخن بگوییم و اطلاعات مهم جمع آوری کنیم. هرگونه نظارت دولتی که این روند را با اخلال مواجه کند، نقض آزادی مطبوعات است و به حق مردم برای دانستن لطمه می‌زند. من به دلیل مصاحبه با رهبر القاعده شناخته شده‌ام اما اگر طبق استانداردهای آمریکا حساب کنیم، تمام روزنامه‌نگارانی که با اعضای این گروه تماس داشته‌اند، مظنون محسوب می‌شوند.

انتهای پیام

کد N816231