اولاند دوشنبه به کوبا می‌رود

فرانسه

فرانسوا اولاند اولین رئیس‌جمهوری فرانسه است که پس از یک قرن دوشنبه هفته جاری به کوبا سفر می‌کند و تلاش دارد تا نقش برجسته پاریس در تجدید روابط حسنه با این جزیره کمونیست را تحکیم کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا در سال 2003 به دلیل سرکوب روزنامه‌نگاران و فعالان روابط خود با کوبا را به حالت تعلیق درآورد اما این اتحادیه آوریل 2014 مذاکرات را از سر گرفت و هدفش اقناع هاوانا برای ارتقای سابقه حقوق بشری خود بود. در دوران ریاست فرانسه بر اتحادیه اروپا در 2008 مذاکره سیاسی برای اولین بار میان هاوانا و بروکسل صورت گرفت. رائول کاسترو و رئیس‌جمهوری کوبا قدرت را از برادرش فیدل کاسترو تحویل گرفت و یک سری اصلاحات اقتصادی انجام داد.

سفر فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه اولین سفر یک رهبر غرب اروپاست و پیش از وی فیلیپ گونزالس، نخست‌وزیر اسپانیا در سال 1986 به کوبا سفر کرده بود. فرانسه که روابط با آمریکای لاتین و حوزه کارائیب را اولویت سیاست خارجی خود قرار داده است، به همراه هلند یکی از حامیان عادی‌سازی روابط با کوبا بوده است.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در سال 2014 توقف کوتاهی در کوبا داشت و آن اولین سفر یک دیپلمات ارشد فرانسوی به هاوانا طی سه دهه گذشته محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N816087