بان کی مون به گفت‌وگوهای ژنو برای حل بحران سوریه خوش‌بین نیست

سیاسی

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که بان کی مون نسبت به دوره جدید گفت‌وگوهای ژنو که با حضور نمایندگانی از سوی نظام سوریه و مخالفان درحال برگزاری است، خیلی خوش بین نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیه الیوم، گفت‌وگوهای ژنو که بر خلاف نظر دست‌اندرکاران آن "مذاکرات ژنو 3" خوانده می‌شود، از روز سه شنبه میان مخالفان و نظام سوریه در ژنو و با نظارت سازمان ملل آغاز شده و دو طرف به صورت جداگانه با استفادن دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه یا معاونش به مدت یک ماه و نیم گفت‌وگو خواهند کرد که هدف از آن "ارزیابی میزبان آمادگی‌ها برای انتقال از مرحله گفت‌وگو به مرحله مذاکرات برای ایجاد راهکاری سیاسی" اعلام شده است.

دی میستورا در آغاز این گفت‌وگوها تاکید کرد که این نشست، مذاکرات ژنو 3، مذاکرات صلح یا حتی مذاکره نیست بلکه تنها گفت‌وگوهای مشورتی است که برای نزدیک کردن دیدگاه‌های دوطرف برگزار می‌شود.

در همین راستا استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت: بان کی مون خیلی نسبت به این دوره از گفت‌وگوهای ژنو درباره سوریه خوش بین نیست.

وی گفت: این اظهار عدم خوش بینی من از جایگاه دبیرکل مطرح نشده بلکه موضع شخصی من بوده است چرا که در زمان کنونی ما با واقع‌نگری‌ امور را در نظر می‌گیریم.

انتهای پیام

کد N815892