عمرو موسی: اوضاع جهان عرب خطرناک‌تر از حد تصور است/ تقسیم عراق اوضاع را بدتر می‌کند

سیاسی

دبیرکل سابق اتحادیه عرب مداخله‌های خارجی در امور کشورهای عربی و شکست داخلی سیاستمداران عرب در اداره امور کشورهایشان را دلیل وخامت اوضاع جهان عرب دانست و گفت: اوضاع جهان عرب در حال حاضر خطرناک تر از چیزی است که همگان تصور می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، عمرو موسی، دبیرکل سابق اتحادیه عرب در سخنرانی خود در مجمع امور بین‌الملل در امان گفت: نباید نظام‌های کنونی در جهان عرب به این صورت به فعالیت خود ادامه دهند چرا که اداره نادرست حکومت در برخی کشورهای عربی و پیامدهای منفی آن این کشورها را با مشکلات خطرناک مواجه کرده است.

وی مداخلات خارجی، شکست داخلی در اداره امور کشورهای عربی و اداره نادرست حکومت را دلیل وخامت اوضاع برخی کشورهای عربی و منطقه‌ای دانست و گفت: اوضاع جهان عرب در حال حاضر خطرناک‌تر از آن چیزی است که همگان تصور می‌کنند.

عمرو موسی در خصوص اوضاع در عراق نیز گفت: تقسیم این کشور باعث می‌شود رخدادی بدتر از رخدادهای کنونی اتفاق بیفتد و اوضاع عراق در سریع‌ترین زمان ممکن به سوریه نیز منتقل خواهد شد و در نتیجه پیامدهای مشابهی خواهند داشت که هیچ کسی نمی‌تواند از آن نجات یابد.

وی ضمن هشدار نسبت به این که رخدادهای کنونی خاورمیانه بر همگان تاثیر خواهد گذاشت گفت: ما در حال حاضر شاهد تغییر منطقه‌ای و ضعف جهان عرب هستیم برای همین این مساله احتمالا اوضاع در خاورمیانه و جهان عرب را غیر متوازن خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه مصر بخشی اساسی از جهان عرب است، از کشورهای منطقه خواست تا برای ترسیم نقشه خاورمیانه با هم هماهنگ باشند و منتظر ترسیم نقشه‌ای از خارج نباشند.

عمرو موسی در خصوص گسترش سلاح هسته‌ای نیز گفت: جهان نگران گسترش سلاح هسته‌ای است اما در خصوص اسرائیل نباید سکوت کرد و ما باید منطقه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه داشته باشیم.

وی بر لزوم گفت‌وگو درباره روابط کشورهای عربی و جهان عرب با ایران و ترکیه تاکید کرد و گفت: روابط با اسرائیل تنها زمانی که مساله فلسطین حل شود می‌تواند مثبت باشد و هیچ کس نمی‌تواند با ضرر زدن به حقوق مردم فلسطین به توافق با اسرائیل برسد.

عمرو موسی گفت: دو دستگی میان فلسطینی‌ها "لکه ننگی" در تاریخ فلسطین است به ویژه اینکه اکنون در مقابل چالش‌های جدی قرار داریم برای همین فلسطینی‌ها باید آشتی ملی را هرچه سریعتر محقق کنند.

انتهای پیام

کد N815830