اختلاف در امریکا بر سر ادامه مذاکرات

مذاکرات هسته ای ایران, سنای آمریکا

ادامه اختلاف بین جمهوریخواهان و دمکراتها در مجالس سنا و نمایندگان آمریکا بر سرادامه مذاکرات با ایران و توافق احتمالی، وارد مرحله جدیدی شده است.

سنای آمریکا با اکثریت جمهوریخواه، به اتفاق آراء، قانونی تصویب کرد که براساس آن هرگونه توافق هسته ای با ایران باید برای بررسی، به کنگره آمریکا ارائه شود.

این قانون که  98 رای موافق و فقط یک رای مخالف داشت اکنون باید در مجلس نمایندگان نیز به رای گذاشته شود.کاخ سفید اعلام کرد: اگر مجلس نمایندگان نیز این لایحه را بدون تغییر، تصویب کند اوباما آن را امضا خواهدکرد.

اوباما پیش از این با اعمال نظرکنگره بر توافق جامع ایران وگروه پنج به علاوه یک  مخالفت بود. از سوی دیگر یکصد و پنجاه نماینده دمکرات مجلسِ نمایندگان آمریکا با امضای نامه ای به اوباما، ضمن حمایت از ادامه ی مذاکره با ایران اعلام کردند: ما مصرانه از شما می خواهیم درمسیر مذاکرات بمانید وکار درباره چارچوب توافقنامه سیاسی را ادامه دهید، این نمایندگان همچنین  هشدار دادند اگر آمریکا بخواهد مذاکرات را ترک کند یا اینکه باعث فروپاشی آن شود، این اقدام  موجب  فروپاشی رژیم تحریم های چندجانبه و تصمیم  ایران برای سرعت دادن به  برنامه ی هسته ای خود بدون محدودیت و نظارت ودر نتیجه مخاطرات بسیار بالا  و  جایگزینی  گزینه  بسیار  شوم  جنگ  خواهد شد.
کد N815431