ایران و آمریکا برای انتقال دفاتر حافظ منافع دو کشور توافق کرده‌‌اند

نسیم آنلاین نوشت:

به نوشتۀ روزنامه واشنگتن پست ایران و آمریکا برای انتقال دفاتر حافظ منافع دو کشور توافق کرده‌‌اند. این روزنامه آمریکایی ضمن اعلام این خبر به دیدار هفته گذشته وزرای خارجه ایران و آمریکا در محل اقامت نماینده ایران در سازمان ملل اشاره کرده است.

این روزنامه آمریکایی ضمن اعلام این خبر به دیدار هفته گذشته وزرای خارجه ایران و آمریکا در محل اقامت نماینده ایران در سازمان ملل اشاره کرده است.

به گزارش «نسیم»، دولت آمریکا در اقدامی که به ادعای روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست جزو اولین توافق‌های ایران و آمریکا پس از قطع روابط دیپلماتیک دو کشور محسوب می‌شود به دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن اجازه داده مقر خود را به ساختمانی در منطقه "وست اند" منتقل کند.

به ادعای این روزنامه، ایران در مقابل به سوئیس که پیش از این درخواست انتقال به مکانی جدید برای دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران مطرح کرده بود وعده انتقال به ساختمانی جدید در تهران را داده است. سوئیس پیشتر گفته بود که ساختمان فعلی فرسوده بوده و قابل استفاده نیست.

یک منبع آگاه گفت: "اقدام متقابل، وجه مشخصه دیپلماسی است. معامله‌ای دو طرفه کردیم."

واشنگتن‌پست افزوده این خبر پس از آن اعلام می‌شود که "جان کری" وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته به عنوان اولین مقام ارشد آمریکایی بعد از چند دهه پا به محل اقامت سفیر ایران در سازمان ملل در نیویورک گذاشت که جزو خاک ایران محسوب می‌شود.
این روزنامه از برخی مقامات آمریکایی درباره اینکه آیا اقدام جدید به منزله آب شدن یخ روابط دو کشور بوده و به مذاکرات هسته‌ای ارتباطی داشته است یا خیر.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شده این نقل مکان از پیش برنامه‌ریزی شده بود و ارتباطی با مذاکرات جاری بین ایران و گروه 1+5 که برای حل و فصل مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای ایران برگزار می‌شود، ندارد.
وی همچنین افزود: "دفتر حافظ منافع ایران و تهران سال گذشته درخواست این نقل مکان را مطرح کرد و اجازه آن مطابق با پروتکل‌های مرسوم داده شد."

5252

کد N815293