مدیرکل آفریقای وزارت امور خارجه به ایسنا خبر داد:

برگزاری کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی با حضور وزیران خارجه دو کشور

دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و میته نکونا ماشابانه، وزیر خارجه آفریقای جنوبی روز یک‌شنبه به‌صورت رسمی در تهران افتتاح می‌شود.

حسین ملاعبداللهی، مدیرکل آفریقای وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) افزود: جلسه هیأت‌های کارشناسان ارشد دو کشور در چارچوب دو کارگروه سیاسی - اجتماعی و اقتصادی - فنی از صبح روز شنبه 19 اردیبهشت در محل وزارت امور خارجه آغاز خواهد شد.

او افزود: این اجلاس تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت و در آن طیف وسیعی از مسائل سیاسی، اقتصادی و تجاری توسط مقامات وزارتخانه‌های مختلف دو کشور مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: برگزاری کمیسیون مشترک علاوه بر این که منجر به ارتقای سطح همکاری‌ها می‌شود، می‌تواند نقش مهمی در نزدیک کردن هر چه بیش‌تر مواضع دو کشور درباره تحولات منطقه‌یی و بین‌المللی داشته باشد و زمینه را برای توسعه مناسبات فعال‌تر اقتصادی فراهم کند.

ملاعبداللهی هم‌چنین گفت: در حاشیه کمیسیون مشترک، مجمع تجاری دو کشور با حضور نمایندگان بخش‌های خصوصی در اتاق بازرگانی برگزار خواهد شد. برگزاری این مجمع تجاری کمک خواهد کرد تا شرکت‌ها و بخش خصوصی دو کشور ظرفیت‌ها و توانمندی‌های یکدیگر بیش‌تر آشنا شوند.

آفریقای جنوبی به عنوان بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی قاره آفریقا علاوه بر حضور در گروه 20 و بلوک اقتصادی بریکس، دارای مواضع نزدیک با جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با مسایل جاری در خاورمیانه از جمله فلسطین و سایر تحولات بین‌المللی است.

یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور در آبان ماه سال 1392 در پرتوریا با حضور محمد جواد ظریف برگزار شده بود.

انتهای پیام

کد N815259