روانشناس برنامه شکنجه سیا در خدمت برنامه بازجویی اف.بی.آی

روانشناس سابق کاخ سفید که پیشتر سیاست‌هایی را تدوین می‌کرد تا از شکنجه‌دهندگان سیا در مقابل تعقیب قرار گرفتن محافظت شود، حال به برنامه بازجویی اف.بی.آی موسوم به «گروه بازجویی بازداشت‌های ارزشمند» مشاوره می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گزارش شبکه خبری راشاتودی، براساس گزارش 60 صفحه‌ای موسوم به «تمام روانشناسان رئیس‌جمهور» "سوزان براندون" نقش اصلی در نگاشتن قوانین و قواعد روانشناسی و سیاست امنیتی ایفا کرد.

در این گزارش آمده که پس از رسوایی دخالت انجمن روانشناسی آمریکا در شکنجه زندان ابوغریب و همکاری آنها با مقام‌های سیا، کاخ سفید و وزارت دفاع آمریکا تصمیم گرفتند که سیاست اخلاقی انجمن را درباره بازجویی‌های مربوط به امنیت ملی که به صورت قانونی از برنامه شکنجه سیا حمایت می‌کرد، ایجاد کنند.

دخالت دادن روانشناسان در برنامه‌های شکنجه سیا عملا این باور را به وجود می‌آورد که این اقدامات شکنجه نیست و روند شکنجه توسط این افراد نظارت می‌شود و زندانیان در سلامت کامل قرار دارند.

ایمیل‌های اواسط سال‌های 2000 نشان می‌دهد که سوزان براندون به صورت مستقیم با دو مردی که تکنیک‌های پیشرفته بازجویی را ارایه کردند و در برنامه شکنجه سیا به کار بردند، در ارتباط بوده است.

گزارشگر روزنامه نیویورک تایمز در کتاب خود با عنوان «به هر قیمتی» به این مساله اشاره می‌کند که دلیل مالی تنها علت حمایت انجمن روانشناسی آمریکا از برنامه شکنجه سیا بوده است. چون این انجمن چشم طمع به قراردادهای پنتاگون و سیا دوخته و با حمایت از برنامه‌ها و دخالت در آنها می‌توانسته از کمک‌های بزرگ مالی‌شان بهره ببرد.

انتهای پیام

کد N815202