انتخابات ریاست‌جمهوری لهستان یکشنبه برگزار می‌شود

سیاسی

ساکنان لهستان روز یکشنبه پای صندوق‌های رای می‌روند تا رئیس‌جمهوری جدید خود را در دور اول این انتخابات برگزینند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که احتمال می‌رود برونیسلاو کوموروفسکی بار دیگر به عنوان رئیس‌جمهوری لهستان انتخاب شود.

کوموروفسکی 62 ساله که در سال 2010 به عنوان رئیس‌جمهوری لهستان انتخاب شده، به حزب حاکم میانه «پلتفورم مدنی» منتسب است و بعید به نظر می‌رسد که بتواند بدون برگزاری دور دوم انتخابات در 24 مه سال‌جاری میلادی پیروز شود.

میکولای چسنیک، کارشناس علوم سیاسی گفت، کوموروفسکی در میان لهستانی‌ها از محبوبیت خوبی برخوردار است چون اقدامات مهمی را در زمینه دفاعی و سایر مسائل انجام داده است.

در حالی کوموروفسکی بر چالش‌های امنیتی تمرکز دارد که ورشو با آنها در بحبوحه تنش‌ها با مسکو بر سر بحران اوکراین مواجه است، رقبای وی تلاش می‌کنند تا نظر رای‌دهندگان را به کاهش سن بازنشستگی و مالیات سوق دهند.

این رای‌گیری پیش از انتخابات پارلمانی در پاییز برگزار می‌شود و نظرسنجی‌های اولیه نشان می‌دهد که حزب حاکم از حزب رقیبش "قانون و عدالت" پیشی دارد.

آندرزی دودا، 42 ساله و کاندیدای حزب محافظه‌کار قانون و عدالت در مقام دوم است و قول داده که مزیت‌های اجتماعی را در اولویت کمپین انتخاباتی خود قرار دهد.

پاول کوکیز، ستاره راک نیز با 11 درصد حمایت در مقام سوم قرار دارد و اکثر حامیانش را جوانان لهستان تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام

کد N814982