رئیس جمهور اریتره پس از سفر به عربستان ناپدید شده است

واحدمرکزی خبر نوشت:

رئیس جمهور اریتره پس از پایان سفر به عربستان سعودی و اعلام خبر خروج وی از این کشور در خبرگزاری عربستان، ناپدید شده است.
به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اینترنتی المصری الیوم، آسیاس آفورقی رئیس جمهور اریتره از بیست و هشتم ماه گذشته ناپدید شده است و در هیچ محفل رسمی را رسانه ای دیده نشده است. در بیست و سه سال گذشته این پنجمین بار است که چنین اتفاقی روی می دهد.
آفورقی (69 ساله) بر خلاف عرف دیپلماتیک، در سفر اخیر سامح شکری وزیر خارجه مصر به اسمره پایتخت اریتره از دیدار با وی خودداری کرد. این در حالیست که سامح شکری حامل پیام عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر برای آفورقی بود و روز پنج شنبه به سفر خود به اریتره پایان داد. شکری در این سفر با عثمان صالح همتای اریتره ای خود دیدار کرد و طی آن روابط دوجانبه و امنیت دریای سرخ و مسائل منطقه بخصوص موضوع جنوب سودان، سومالی و یمن را بررسی کرد.
آخرین ظهور علنی آفورقی روز بیست و هشتم ماه گذشته بود که خبرگزاری سعودی خروج وی را از این کشور اعلام کرد.
وی روز بیست و هفتم همان ماه به عربستان سفر کرد و طبق گزارش خبرگزاری سعودی با ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در ریاض دیدار کرد. نکته قابل توجه این که رسانه های اریتره به هیچ وجه به سفر آفورقی به عربستان اشاره نکردند.
رئیس جمهور اریتره در حالی ناپدید می شود که برخی گزارش ها از هلی برن نیروهای ائتلاف عربی در یمن خبر می دهند که یکی از پایگاه های مورد استفاده برای این کار اریتره است که سواحل آن در نزدیک سواحل یمن قرار دارد.
یک منبع در اریتره روز یکشنبه گذشته اعلام کرد سفر آسیاس آفورقی به عربستان با هدف استفاده از اریتره در عملیات ائتلاف علیه حوثی ها صورت گرفته است.
آفورقی که از سال 1987 قدرت را در اریتره در دست دارد در بیست و سه سال گذشته چهار بار ناپدید شده است که مدت هر کدام از آنها بر خلاف این مرتبه، بین دو تا سه هفته طول کشیده است. وی اولین بار در سال 1992 ناپدید شد که پطرس غالی دبیرکل وقت سازمان ملل به صورت ناگهانی به اسمره سفر کرد و نتوانست با رئیس جمهور اریتره دیدار کند و محمود شریفو معاون وقت آفورقی ناچار شد اعلام کند وی به سبب ابتلا به بیماری مالاریای مغزی در یکی از بیمارستان های اسرائیل تحت درمان است.
وی دومین بار در سال 1995، پس از آن که نیروهای کشورش مجمع الجزایر حنیش در دریای سرخ را اشغال کرد. این جزایر متعلق به یمن بود و این کشور توانست در سال 1998 حق خود را بگیرد.
آفورقی برای سومین بار در سال 1998 و پس از سیطره نیروهای کشورش بر مثلث بادمی در بحبوحه درگیری های مرزی با اتیوپی از انظار ناپدید شد.
چهارمین مورد به سال 2013 بر می گردد که آفورقی به شکل ناگهانی از انظار ناپدید شد و برخی از مخالفان وی و نیز کشورهای مجاور خبرهایی از درگذشت وی منتشر کردند اما به طور ناگهانی در تلویزیون اریتره حاضر شد و از خنثی شدن طرح کودتا در 21 ژانویه 2013 خبر داد و کسانی را که مزدور آمریکا و اتیوپی نامید به تلاش برای اجرای طرح کودتا متهم کرد.

4949

کد N814873