نامه 150 سناتور آمریکایی به اوباما در حمایت از بیانیه لوزان

سیاسی

150 سناتور دموکرات آمریکایی با ارسال نامه ای به رئیس جمهور این کشور حمایت خود از بیانیه لوزان را اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هیل، 150 نماینده دموکرات آمریکایی با ارسال نامه ای به «بااک اوباما» رئیس جمهور این کشور حمایت خود از بیانیه لوزان را اعلام کردند.

در این نامه از باراک اوباما خواسته شده است تا بر اساس توافقات بیانیه لوزان به دیپلماسی و مذاکره با ایران ادامه دهد.

در این نامه که «نانسی پلوسی» رهبر اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا هم آن را امضاء کرده است آمده است: همگام با ادامه گفت‌وگوهای اتمی، از شما می‌خواهیم که بر پایه چارچوب سیاسی اعلام شده در لوزان، به کار خود برای رسیدن به توافقی قابل راستی‌آزمایی با ایران ادامه دهید؛ توافقی که بتواند ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ای بازدارد.

در این نامه همچنین آمده است: اگر ایالات متحده میز مذاکرات را ترک کند و یا باعث شکست مذاکرات شود، نه تنها نتوانسته ایم مانع از دستیابی ایران به سلاح اتمی شویم بلکه احتمال وقوع چنین رخدادی را نیز تقویت کرده‌ایم.

این نامه روز پنج شنبه همزمان با آن نوشته شده است که سنای آمریکا طرح نظارت کنگره بر توافق هسته ای با ایران را به رای گیری گذاشته بود.

ارسال این نامه به اوباما از آن جهت اهمیت دارد که در صورت رأی آورن طرح نظارت کنگره و وتوی توافق احتمالی ایران و 1+5 توسط کنگره،  اوباما قادر خواهد بود با داشتن رأی اکثریت 150 نفری،رای منفی کنگره را وتو کند و این وتو می تواند تضمین کننده اجرایی شدن توافق هسته‌ای گردد.