سفر آصف علی زرداری به افغانستان

سیاسی

رئیس‌جمهوری پیشین و رئیس حزب مردم پاکستان در جریان سفر به کابل با مقام‌های افغان دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این نخستین سفر آصف علی زرداری، رئیس‌جمهوری پیشین و رئیس حزب مردم پاکستان به افغانستان از زمان ایجاد حکومت وحدت ملی به رهبری اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان است.

زرداری در ابتدای سفرش به کابل با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان دیدار کرد و انتظار می‌رود که وی با اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان نیز دیداری داشته باشد.

وزارت امور خارجه پاکستان گفته است که زرداری در این سفر یک روزه قرار است با رهبران افغان در مورد مسائل مربوط به دو کشور از جمله روند صلح صحبت کند.

در سفر روز پنج‌شنبه شماری از اعضای حزب مردم پاکستان، زرداری را همراهی کردند. در ماه‌های اخیر مقام‌های سیاسی، نظامی و اطلاعاتی دولت پاکستان سفرهایی به کابل داشته‌اند. اشرف غنی نیز در اولین ماه‌های کار خود در سمت ریاست جمهوری به پاکستان سفر کرد و هدف آن جلب کمک پاکستان در روند صلح افغانستان بود.

دولت افغانستان معتقد است که پاکستان نقشی اساسی در این روند ایفا می‌کند و این توانایی را دارد که گروه طالبان را برای گفتگو درباره صلح ترغیب کند.

به گزارش شبکه خبری بی.بی.سی، اشرف غنی اما اخیرا سفری به هند داشته است که از رقیبان اصلی پاکستان در منطقه محسوب می‌شود. روابط کابل و اسلام‌آباد هر چند در ماه‌های اول دولت وحدت ملی گرم بود اما به نظر بسیاری از تحلیلگران افغان، حالا فضای بی‌اعتمادی میان دو کشور بر روابط تنگاتنگ آنها سایه انداخته است.

هرچند عده دیگر به این باورند که دید و بازدید مقام‌های دو کشور برای زمینه‌سازی بهبود روابط و ایجاد فضای اعتماد است.

انتهای پیام

کد N814644