واکنش ها به مصوبه سنا/ اوباما طرح بازنگری را امضا می کند

سیاسی

سنای آمریکا پنجشنبه شب تنها با یک رای رای مخالف در برابر 98 رای موافق طرح بازنگری و رد احتمالی توافق هسته ای با ایران را به تصویب رساند.

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: نمایندگان مجلس سنای آمریکا با اکثریت قریب به اتفاق طرح بازنگری در توافق جامع هسته ای ایران و 1+5 را تصویب کردند. این طرح که تنها با یک رای مخالف از مجلس سنای رای گرفت، در گام بعدی باید مورد تصویب مجلس نمایندگان نیز قرار گیرد. با این حال اجرایی شدن آن منوط به امضای «باراک اوباما» و تایید نهایی آن از سوی رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود.

تام کاتن تنها سناتور جمهوریخواهی که به این طرح رای منفی داده خواستار آن است که دولت آمریکا طرح توافق هسته ای با ایران را در قالب یک عهدنامه به کنگره ارائه کند. براساس قانون تصویب هر عهدنامه ای نیازمند کسب رای دو سوم از اعضای مجلس سنا است.

جان برنان رییس مجلس نمایندگان در بیانیه ای که لحظاتی پس از انجام رای گیری درباره این طرح صادر شد، تاکید کرد: هدف از این طرح جلوگیری از یک توافق بد است که می تواند راه را برای مسلح شدن ایران به تسلیحات هسته ای هموار کند، به مسابقه تسلیحاتی در منطقه دامن بزند و دولت ایران را مشروع تر و قدرتمند تر سازد.

در همین حال اریک شولتز سخنگوی کاخ سفید اظهار داشت که باراک اوباما رییس جمهور آمریکا این طرح را در قالب و شکل کنونی آن امضا خواهد کرد ولی رییس جمهور روشن ساخته که مخالف هر اصلاحیه ای است که بر این طرح افزوده شده و توافق را به خطر اندازد.

همچنین میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری خواه در مجلس سنا گفت: این طرح بهترین شانس را در اختیار قانونگذاران قرار می دهد تا مذاکرات کاخ سفید با ایران را مورد ارزیابی قرار دهند.

تصویب این طرح که با حمایت هر 2 حزب دموکرات و جمهوری خواه صورت گرفت، به کنگره این اجازه را می دهد تا بعد از توافق احتمالی هسته ای بین ایران و 1+5، این توافق را ظرف 30 روز مورد بازبینی قرار داده و در صورت لزوم آن را رد کند.

این طرح در حالی تصویب شد که ایران و اعضای گروه 1+5 توافق کرده اند تا مذاکرات خود را برای رسیدن به متن توافق جامع هسته ای طی روزهای آینده در وین از سر بگیرند.