کشته شدن یکی از عوامل حمله به شارلی عبدو در حمله هوایی آمریکا

سیاسی

القاعده شاخه شبه جزیره عربستان اعلام کرد در حمله هوایی آمریکا یکی از اعضای بلندپایه اش که مسئولیت طراحی حمله به نشریه فرانسوی شارلی عبدو در پاریس را برعهده گرفته بود، کشته شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هندوستان تایمز، گروه اطلاعاتی «سایت» با اشاره به یک ویدئوی منتشر شده بر روی اینترنت گزارش داده که «ناصر بن علی العناسی» یکی از رهبران ایدئولوژیک القاعده به همراه پسر بزرگش و تعدادی از اعضای القاعده در یمن کشته شده است.

العناسی، یک رهبر ایدوئولوژیک و نیروی جهادی سابق در بسیاری از ویدئوهای منتشر شده از سوی القاعده یمن حضور داشت. وی در پیامی ویدئویی که در تاریخ 14 ژوئن منتشر شد اعلام کرد که حمله هفتم ژانویه به نشریه شارلی عبدو در پاریس توسط این گروه انجام شده است.

وی در این پیام ویدئویی بدون نام بردن از هیچ فرد مشخصی گفته بود: کسی که هدف را انتخاب کرد، نقشه را طراحی و هزینه مالی آن را تقبل کرد و عملیات را رهبری نمود، ما بودیم.

العناسی یک هفته بعد و در یک ویدئوی دیگر از اعضای این گروه خواست تا در کشورهای غربی از جمله آمریکا، کانادا، انگلیس و فرانسه حملاتی مشابه و حتی بزرگتر را انجام دهند.

العناسی در حالی طی حمله هوایی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی علیه شاخه القاعده در یمن کشته می شود که مشاوران نظامی آمریکایی به دلیل وخامت اوضاع یمن و ترس از بدتر شدن جنگ داخلی در این کشور، از یمن خارج شده اند.

در جریان حمله به نشریه شارلی عبدو که بدنبال انتشار یک کاریکاتور موهن از پیامبر اسلام صورت گرفت، 17 نفر از جمله سردبیر این نشریه و 5 نفر از کاریکاتوریست های آن کشته شدند.