گمانه زنی اولیه انتخابات انگلیس/ حزب کامرون با 316 کرسی پیش است

سیاسی

نظرسنجی های انجام گرفته در حوزه های رای گیری انگلیس حاکی است حزب حاکم این کشور حائز بیشترین آرا در این انتخابات شده است.

انتخابات سراسری انگلیس با فراخوان 45 میلیون واجد شرایط رای دادن در بیش از 50 هزار حوزه رای گیری در این کشور برگزار شد. در این انتخابات که میزان مشارکت در آن نسبت به دوره پیشین بیشتر بود، بیشترین رای گیری الکترونیک را نیز به خود اختصاص داد.

اولیه نتایج نظرسنجی انجام گرفته در جریان برگزاری انتخابات پارلمانی روز گذشته انگلیس از پیش بودن حزب محافظه کار به رهبری «دیوید کامرون» نخست وزیر این کشور حکایت دارد. بر این اساس این حزب با کسب 316 کرسی در صدر قرار گرفته و بخت نخست تشکیل دولت آینده است.

همچنین حزب کارگر با کسب 239 کرسی توانسته جایگاه خود را به عنوان یک اپوزیسیون قدرتمند در پارلمان انگلیس تثبیت کند. این در حالی است که حزب ملی اسکاتلند به رهبری «نیکلا استروجن» با کسب 58 کرسی شگفتی ساز این دوره از انتخابات لقب گرفته است.

طبق قوانین انگلیس حزب پیروز انتخابات باید دست کم نیمی از کرسی های پارلمان یعنی 326 کرسی را کسب کند تا موفق به تشکیل دولت گردد. در همین حال حزب لیبرال دمکرات توانسته 10 کرسی را از آن خود کند. در انتهای این جدول نیز احزاب استقلال و سبز هر یک با 2 کرسی قرار گرفته اند.

گفتنی است پنجاه و ششمین دوره انتخابات پارلمانی انگلیس روز گذشته برای انتخاب 650 نماینده مجلس عوام در سراسر این کشور برگزار شد. نتایج اولیه انتخابات به محض آغاز روند شمارش آرا اعلام خواهد شد.