وزیر فرهنگ عراق:

مرکز فرهنگی عراق در تهران در هیچ زمینه‌ دیگری فعالیت نمی‌کند

وزیر فرهنگ عراق گفت: مرکز فرهنگی عراق در تهران یک مرکز فرهنگی و در راستای خدمات فرهنگی است و در هیچ زمینه دیگری فعالیت نخواهد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فریاد راوندزی وزیر فرهنگ عراق در مراسم افتتاحیه مرکز فرهنگی عراق در تهران اظهار کرد: اگر ملت‌ها زبان‌های مشترکی دارند که با آن سخن می‌گویند علاوه بر آن دارای زبان مشترک دیگری هستند که آن زبان فرهنگ است. به همین دلیل جمهوری عراق خواهان افتتاح مراکز فرهنگی خود در سراسر کشورهای جهان است.

وی افزود: انتخاب تهران به عنوان پنجمین جایگاه برای افتتاح مرکز فرهنگی عراق در جهان از این نقطه نظر است که ایران کشور بزرگی در منطقه و مهمی برای ما در عراق محسوب می شود بنابراین فرهنگ متمدن ایران ریشه در تاریخ دارد.

وزیر فرهنگ عراق خاطرنشان کرد: فرهنگ ایران جزئی جدایی ناپذیر از فرهنگ انسانی و ریشه دار در تاریخ است و به همین دلیل است که ما تصمیم گرفتیم تهران از نخستین شهرهایی باشد که این مرکز در آن افتتاح می‌شود. روابط ایران و عراق روابط تاریخی و جغرافیایی نیست بلکه روابطی است که نشأت از تمدن و فرهنگ اسلامی گرفته است.

راوندزی تصریح کرد: فرهنگ و تمدن ما در نسل ما و بین النهرین نیز ریشه دوانیده است و برای ادامه این فرهنگ انسانی این مرکز را افتتاح کردیم تا پلی ارتباطی برای استمرار فرهنگ ایران و عراق باشد.

وزیر فرهنگ عراق گفت: البته این مرکز ، مرکز ارتباط و پلی ارتباطی بین دو کشور برای سفرها و هیات‌های مختلف و همکاری‌های بیشتر است. در واقع این مرکز یک مرکز فرهنگی در راستای خدمات فرهنگی محسوب می‌شود و در هیچ زمینه دیگری فعالیت نخواهد کرد. همچنین هدف این مرکز همسان کردن بیشتر فرهنگ ایران و عراق است.

وی با بیان اینکه مسئولیت تبادل فرهنگی یک مسئولیت خطیر است گفت: فرهنگ ایرانی برای من یک فرهنگ غریبه و بیگانه نیست و بنابراین این مرکز به طور مستقیم زیر نظر خودم اداره خواهد شد.

راوندزی در پایان خاطرنشان کرد: مطمئنیم مراکز فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران به ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پشتیبانی برای این مرکز محسوب می شود و ما این احساس را در تماس هایی که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم لمس کردیم بنابراین امیدواریم این مرکز فرهنگی مرکزی برای اشاعه فرهنگی باشد.

در ادامه این مراسم ابوذر ابراهیمی ترکمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حضور در مراسم افتتاح مرکز فرهنگی عراق در تهران گفت: خوشبختانه امروز با حضور آقای فریاد راوندزی وزیر فرهنگ عراق مرکز فرهنگی عراق این مکان افتتاح شد. اقدام مهمی که امضاکنندگان موافقت نامه فرهنگی دو کشور در 38 سال پیش هرگز تصور نمی کردند که اجرای رسمی این موافقت نامه این مدت طول بکشد.

وی ادامه داد:‌ اشتراکات فرهنگی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق آن‌قدر متنوع و فراوان است که حتی جنگ ناخواسته 8 ساله نیز نتوانست این اشتراکات را به فراموشی بسپارد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به اشتراک گفت: اشتراکات دینی و مذهبی،‌اشتراکات زبانی و در هم تنیدگی تاریخی دو کشور عقبه مستحکمی برای پشتیبانی از تعاملات امروز به شمار می‌روند.

ابراهیمی ترکمان افزود: حضور آقای راوندزی که خود دارای شخصیت فرهیخته و اهل فرهنگ هستند در مراسم افتتاح این مرکز نشان از اهمیت دولت عراق به گسترش تعاملات فرهنگی دارد. چنان چه جمهوری اسلامی ایران نیز چند سال پیش با افتتاح رایزنی فرهنگی در عراق اراده خود در توسعه ایران روابط را به فعلیت رساند.

وی افزود: داشته‌های فرهنگی هر دو کشور ایران و عراق به دلیل عجین شدن با فرهنگ متعالی اسلامی مشحون از معنویت و صلح‌دوستی و احترام به کرامت انسانی است. هر دو فرهنگ توانایی عمیق بر تاثیرگذاری بر فرهنگ جهان را دارا هستند که بزرگان و شخصیت‌های فرهنگی دو کشور گواه بر این ادعا هستند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: متاسفانه حضور گروه‌های نوظهور و بی‌اساس تکفیری در منطقه تهدید جدی برای فرهنگ هر دو کشور به شمار می‌آید. داعش و گروه‌های تکفیری در کنار آسیب‌های اجتماعی و سیاسی که به مردم منطقه خواهند زد بیم آن می‌رود که داشته‌های فرهنگی ملت‌های منطقه را نیز بربایند و به جای آن فرهنگ مشحون از خشونت را در بین مردم رواج دهند.

وی در پایان با بیان اینکه این نگرانی آن چنان عمیق است که می‌طلبد اختلافات جزئی کنار گذاشته شود تصریح کرد‌:‌ با کنار گذاشتن این اختلافات هم‌صدایی و همگرایی فرهنگی پدید می آید. شکی نیست که در گرو هم‌گرایی فرهنگی هر دو ملت ایران و عراق سود خواهند برد.

انتهای پیام

کد N814496