وزیر خارجۀ عربستان از آتش‌بس موقت در یمن خبر داد/ مشروح کنفرانس خبری کری و عادل الجبیر

عربستان

واحد مرکزی خبر نوشت:

شبکه تلویزیونی الحدث لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد:

عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی در نشست خبری مشترک با جان کری همتای آمریکایی اش از بررسی اعلام آتش بس پنج روزه در یمن برای امدادرسانی در این کشور خبر داد.  وی افزود: تجاوزگریهای حوثی ها امدادرسانی را در یمن دشوار کرده است.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز در این کنفرانس خبری گفت: سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان از همه طرف های یمنی برای برگزاری کنفرانسی در ریاض دعوت خواهد کرد و ما هم از برگزاری این کنفرانس حمایت می کنیم. همه تلاشها در یمن باید زمینه گفتگو زیر نظر سازمان ملل را فراهم کند. اما متاسفانه حوثی ها نپذیرفتند که بخشی از عملیات بازگرداندن امید به یمن باشند و به همین علت درگیریها ادامه پیدا کرد. ما از طرح جدید عربستان سعودی برای اعلام آتش بس پنج روزه انسانی در یمن حمایت می کنیم. البته این آتش بس مشروط به تعهد حوثی ها درباره پایبندی به آن است.

عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی در ادامه افزود: ما در مذاکرات فردا در پاریس با حضور وزرای امور خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، بحث های مفصل تری درباره مذاکرات هسته ای ایران و گروه پنج بعلاوه یک خواهیم داشت.
الجبیر اعلام آتش بس انسانی در یمن را به وجود تضمین هایی برای نقض نشدن این آتش بس از طرف حوثی ها مشروط کرد.

وزیر خارجۀ سعودی افزود: اعلام آتش بس در سراسر یمن خواهد بود و به زودی اعلام خواهد شد.  

وی مدعی شد: حوثی ها به دنبال تسلط بر یمن هستند و منافع ملی این کشور را در نظر نمی گیرند. 

وی در در ادامه ادعا کرد: ایران نباید نقشی در یمن داشته باشد. ایران نقش منفی در این کشور داشته و از نظر مالی، تسلیحاتی و ایدئولوژیک از حوثی ها حمایت کرده است. ایران برای ارسال تسلیحات به یمن تلاش کرد، اما ما توانستیم مانع از فرود هواپیمای ایرانی در یمن شویم. ایران همچنین کشتی های حامل سلاح را برای حوثی ها ارسال کرده بود.

جان کری همتای سعودی الجبیر نیز در ادامه افزود: 

ما به شدت نگران اقدامات ایران در منطقه هستیم. ما در کمپ دیوید با کشورهای حاشیه خلیج فارس درباره اقدامات ایران در نقض قطعنامه های شورای امنیت و تدابیری که باید در این باره اتخاذ شود، گفتگو خواهیم کرد.

کری افزود: با سعودیها درباره اعزام نیروی زمینی به یمن گفتگو نکردیم. ما نگران فعالیت های حزب الله در عراق و یمن هستیم. فعالیت های ایران ثبات و امنیت منطقه را تهدید می کند و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به همین علت از سران کشورهای منطقه برای شرکت در اجلاسی در کمپ دیوید دعوت کرد تا درباره مقابله با دخالت ایران گفتگو کنیم. ما تردیدی نداریم که امکان برقراری امنیت و رونق بیشتر در منطقه وجود دارد.

خبر در حال تکمیل است 

5252

کد N814430