در مصاحبه با روزنامه بلژیکی مطرح شد؛

انتقاد جلالی از حضور اولاند در عربستان/ حمایت از داعش متوقف شود

سیاسی

رئیس گروه روابط پارلمانی ایران با پارلمان اروپا گفت:برخی کشورها در حال کارشکنی در مذاکرات هستند هم‌اکنون رئیس جمهور یک کشور اروپایی در منطقه حضور یافته و درحال کمک‌رسانی فکری به بدخواهان مذاکرات است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی کاظم جلالی که به همراه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور دیدار و گفتگو با مقامات پارلمان اروپا به بروکسل سفر کرده است در گفتگو با روزنامه لیبر بلژیک، در پاسخ به سوال خبرنگار این روزنامه درخصوص دلایل سفر و دیدار با مقامات پارلمان اروپا، گفت: ارتباطات پارلمانی دوطرف نقش مهمی در ارتقا روابط دوجانبه دارد و اگر قرار است ایران و اروپا دارای روابط خوبی باشند باید مسائل از طریق گفتگو حل شود.

وی افزود: صدور قطعنامه و مواضعی نظیر قطعنامه‌ای که اواخر دوره قبلی پارلمان اروپا علیه ایران منتشر شد، از هر طرف که باشد پسندیده و قابل قبول نیست در حالیکه گفتگو و مذاکره می‌تواند ما را به ارتقا روابط دوجانبه رهنمون سازد.

رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپا، در پاسخ به سوالی درباره اینکه علت صدور قطعنامه‌های ضدایرانی را در چه می‌بینید، تصریح کرد: برخی گروه‌های تروریستی که در ایران فاقد پایگاه مردمی هستند اطلاعات غلطی درباره جمهوری اسلامی ایران به پارلمان اروپا ارائه می‌دهند و از سوی دیگر بعضا پارلمان اروپا نیز به دنبال کسب اطلاعات و واقعیت صحیح از ایران از طریق منابع درست و نمایندگان واقعی آن نبوده است به همین دلیل اطلاعات ناصحیح موجب موضع‌گیر‌های غلط نیز شده است اما در مقابل شاهد بوده‌ایم که گروه‌های مختلف پارلمان کشورهای اروپایی بعد از سفر به ایران به غلط بودن اطلاعات خود درباره ایران پی‌ برده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص چرایی ادعای برخی رسانه‌ها در زمینه نقش حقوق بشر در ایران، یادآور شد: متاسفانه برخی رسانه‌های غربی با مقاصد  خاص مدام از اعدام، شکنجه و نقض حقوق زنان و کودکان صحبت می‌کنند اما بسیاری از این موارد غلط است و حرفی و خبری از این مسائل ادعا شده در ایران وجود ندارد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: برخی کشورهای اروپایی و پارلمان اروپا به جای پرداختن به مسائل اصلی در روابط با ایران به مسائل حاشیه‌ای می‌پردازند که این به نفع هیچ‌کدام از دو طرف نیست.

وی توضیح داد: به عنوان مثال بسیاری از اعدام‌هایی که در ایران انجام می‌گیرد مربوط به مافیای مواد مخدر است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تصریح کرد: بنابرآمار سازمان ملل متحد، مواد مخدر سالانه بیش از ۱۰۰ هزار قربانی می‌گیرد و بنابرگزارشی در همین زمینه تعداد کشته‌شدگان در اثر سوء مصرف مواد مخدر در کشورهای عضو ناتو ۵ برابر تعداد کشته‌های آنها در مبارزه با طالبان در افغانستان بوده است.

وی افزود: امروز جمهوری اسلامی ایران به تنهایی در مقابل سیل مواد مخدری که به سمت جهان به خصوص کشورهای اروپایی به راه افتاده، ایستاده است.

جلالی تاکید کرد:با جهشی که در تولید مواد مخدر صنعتی در افغانستان شاهد آن بوده‎ایم به زودی فاجعه‌ای در جهان براثر توزیع این مواد شاهد خواهیم بود و این درحالی است که ما علاوه بر هزینه‌های سنگین که برای کنترل مرزهای طولانی ایران با افغانستان و پاکستان، بیش از۵ هزار شهید داده‌ایم و در آخر از سوی کشورهای اروپایی به خاطر اعدام سرکردگان مافیای موادمخدر به نقض حقوق بشر متهم می‌شویم.

وی در پاسخ به نگرانی خبرنگار روزنامه بلژیکی مبنی بر اینکه در آینده‌ای نزدیک با خروج نیروهای ناتو از افغانستان تولید مواد مخدر در این کشور افزایش پیدا می‌کند، گفت: آمارهای رسمی از تولید و سطح زیر کشت مواد مخدر نشان می‌دهد که بعد از اشغال افغانستان و حضور ناتو در این کشور، میزان تولید مواد مخدر ۴۰ برابر شده است و این یعنی ناتو در بحث مبارزه با تولید مواد مخدر و کاهش حجم آن، اقدام جدی و موثری انجام نداده است.

رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپا تاکید کرد: موادمخدر و تروریسم را باید به عنوان یک مقوله و پرونده دید چراکه منابع مالی بسیاری از گروه‌های تروریستی از طریق مواد مخدر و فروش آن تهیه می‌شود همانگونه که القاعده و طالبان از این طریق کسب درآمد می‌کردند.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص  تحلیل از مذاکرات غربی‌ها با طالبان در قطر، گفت: داعش هم‌اکنون  طبق برنامه منسجمی در حال یارگیری از القاعده افغانستان است و سعی در استفاده از فرصت‌های مالی ناشی از تجارت مواد مخدر در پیشبرد اهداف خود را دارد.

جلالی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر تحرکات تروریستی داعش از شرق و جنوب افغانستان به شمال این کشور سرایت پیدا کرده است تا بتوانند ار فرصت‌های به وجود آمده برای حضور در آسیای میانه نیز استفاده کنند اما در این میان مذاکره با طالبان سبب شده است تا علاوه براینکه بخش‌هایی از این گروه دچار اشتباه محاسباتی و توهم در قدرت خودشان شوند برخی از سران این گروه نیز جذب غرب شده‌اند که این خود باعث ریزش عقیدتی بدنه طالبان به سوی القاعده می‌گردد.

وی تاکید کرد: باید توجه داشت که مبارزه با تروریسم باید صادقانه و جدی باشد نه به خاطر منافع اقتصادی.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس درخصوص دستیابی به توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ تا پایان ماه ژوئن، تصریح کرد: اگر ۱+۵ در رسیدن به توافق همانند ایران جدی باشد هماهنگونه که بسیاری از مشکلات تاکنون حل شده است مابقی آن نیز حل خواهد شد هرچند که مرحله نگارش توافقنامه، مرحله حساس و مهمی است.

وی در ادامه افزود: برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه در حال کارشکنی در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ هستند به طوری که هم‌اکنون رییس جمهور یک کشور اروپایی در منطقه حضور یافته و درحال کمک‌رسانی فکری به بدخواهان مذاکرات است.

جلالی تاکید کرد: اگر در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ توافق عادلانه‌ای به دست آید به نفع منطقه، دنیا، ایران و گروه ۱+۵ خواهد بود.

وی ادامه داد: در این دور از مذاکرات ایران به مانند دوره‌های قبلی تمام و کمال صادقانه حضور دارد و دیگر هیچ بهانه‌ای از سوی غرب پذیرفته شده نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سوالی درباره ریشه وجود تروریست‌ها و گروه‌هایی همچون داعش در منطقه، گفت: اینکه چه کشورهایی از نظر اقتصادی، مالی و و تسلیحاتی از داعش حمایت می‌کنند کاملا مشخص است و همگان آن را می‌دانند.

وی افزود: از سوی دیگر برخی کشورهای غربی که خود موسس طالبان  القاعده بودند با هدف تامین امنیت رژیم صهیونیستی و به جان هم انداختن مسلمانان در شکل گیری و توسعه داعش نقش داشته و به آنها کمک کرده‌اند اما غرب به خصوص آمریکا نباید فراموش کند که همانگونه که طالبان را با هدف کسب منافع کوتاه مدت ایجاد نموده است ولی این گروه در مقابل آنها ایستاد داعش نیز اسلحه را در نهایت به سمت خود اینها خواهند گرفت و کل جهان را به آشوب کشیده خواهد شد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس در پاسخ به سوالی درباره پادزهر مقابله با داعش، گفت: تا موقعی که از یک سو مبارزه با داعش جدی نباشد و به کنفرانس‌های سوری و نمادین بسنده شود و از سوی دیگر سیاست کلان غرب مبنی‌بر استفاده از تحرکات داعش برای اسلام‌هراسی باشد مبارزه با آنها به جایی نمی‌رسد.

رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپا تاکید کرد: برای مبارزه جدی با داعش فقط کافی است کشورهایی که از لحاظ مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی منابع مورد نیاز این گروه را تامین می‌کنند، فعالیت خود را متوقف کنند.