تحولات امنیتی یمن؛

تسلط قبایل یمنی بر پایگاه‌های آل‌سعود/ هلاکت سرکرده حامیان هادی

سیاسی

سیطره قبایل یمنی بر تمامی پایگاه های نظامی ارتش آل سعود در مرزهای عربستان، سرکرده حامیان «منصور هادی» در عدن و ادامه بمباران شهر صنعاء توسط جنگنده‌های سعودی از تازه‌ترین تحولات یمن به شمار می‌رود.

پنجشنبه ۲/۱۷

۱۲:۱۲ هلاکت نیروهای حامی «منصور هادی» در استان عدن

 کمیته های انقلابی یمن تروریست های القاعده و حامیان «منصور هادی» در شهر التواهی واقع در استان عدن را هدف قرار دادند.

بر اساس این گزارش، در جریان این حمله، «علی ناصر هادی» فرمانده نیروهای حامی منصور هادی به هلاکت رسید.

گفتنی است، منصور هادی پس از فرار به عربستان، علی ناصر هادی را به عنوان فرمانده نظامی استان های عدن، لحج و ابین منصوب کرده بود. منصور هادی مارس ۲۰۱۵ به عربستان فرار کرد.

این درحالی است که رسانه های یمنی از هلاکت حدود ۱۰ نفر از حامیان منصور هادی و زخمی شدن بیش از ۷۰ تن دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته در جریان درگیری با نیروهای انصارالله در استان عدن خبر می دهند.

۱۲:۴ سخنگوی انصارالله: آل سعود برای جبران شکست خود در یمن مردم را به خاک و خون می کشد

«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن در سخنانی اعلام کرد: اینکه عربستان همچنان به جنایت های وحشیانه خود علیه ملت یمن ادامه می دهد برای جبران شکست های مفتضحانه خود در یمن است.

عبدالسلام همچنین تلاش رسانه های وابسته به عربستان سعودی و منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن برای وارونه جلوه دادن تحولات این کشور را به شدت محکوم کرد.

وی در این زمینه گفت: این رسانه ها بارها تلاش کردند تا نیروهای وابسته به هادی را قدرتمند جلوه دهند. آنها برای تحقق هدف خود همواره اخباری مبنی بر تسلط نیروهای سعودی و یا حامیان هادی بر مناطقی در صنعاء یا صعده خبر می دهند.

اظهارات سخنگوی جنبش انصارالله یمن در حالی مطرح می شود که رسانه های یمنی از تسلط قبایل این کشور بر تمامی پایگاه های نظامی آل سعود در مرزهای عربستان خبر می دهند.

۱۱:۳۱ بمباران فرودگاه بین المللی شهر «الحدیده»/ ادامه بمباران صنعاء

جنگنده های ارتش عربستان سعودی امروز پنجشنبه طی چند حمله هوایی فرودگاه بین المللی شهر الحدیده را هدف قرار دادند.

بر اساس این گزارش، مناطقی در شهر صنعاء پایتخت یمن نیز برای چندمین بار طی روزهای اخیر هدف حملات هوایی جنگنده های سعودی قرار گرفت.

بنا بر اعلام رسانه های یمنی، جنگنده های سعودی همچنین ۳ حمله هوایی را به مناطقی در استان صعده ترتیب دادند.

این درحالی است که منابع خبری از ادامه حملات توپخانه ای و موشکی آل سعود به مرزهای یمن خبر می دهند.

بر اساس اعلام رسانه های عربی، جنگنده های سعودی همچنان بر فراز آسمان صنعاء در حال گشت زنی هستند.

۱۰:۳۰ سیطره قبایل یمنی بر پایگاه‌های نظامی آل‌سعود در مرزهای عربستان

قبایل یمنی به پایگاه های نظامی آل سعود در مرزهای مشترک این کشور و عربستان سعودی یورش بردند.
بر اساس این گزارش، تمامی پایگاه های نظامی آل سعود هم اکنون تحت کنترل قبایل یمنی درآمده است.
بنا بر اعلام رسانه های یمنی، در جریان این عملیات، ده ها نظامی آل سعود به هلاکت رسیده و چندین نفر دیگر به شدت مجروح شدند.
برخی منابع اطلاع رسانی عربستان سعودی از حمله خمپاره ای از داخل خاک یمن به مراکز نظامی نجران عربستان خبردادند.
به گزارش شاهدان عینی، درگیری ها میان نیروهای قبایل یمنی با نظامیان سعودی در منطقه جازان منجر به کشته شدن شماری از نظامیان سعودی و هفت نظامی اردنی شد. نظامیان اردنی روز گذشته به پایگاه نظامی جازان منتقل شده بودند.
از سوی دیگر مسئولان عربستان سعودی به کشته شدن پنچ نظامی خود و همچنین زخمی شدن هفده نظامی دیگر سعودی در بمباران قبایل یمن اذعان کردند.
در همین حال، نیروهای مردمی یمن توانستند کنترل مراکز نظامی «الحق» عربستان سعودی در مرز این کشور با یمن در اطراف صعده را به دست بگیرند.
این در حالی است که ریاض از کشته شدن چند سعودی در شهر نجران خبرداد. همچنین مدارس این شهر به علت بمباران و نگرانی از ورود نیروهای قبایل یمنی به این شهر تعطیل شد و پرواز هواپیماها در آسمان نجران به حالت تعلیق درآمد.

چهارشنبه ۲/۱۶

۱۶:۵۰ بمباران مناطق مسکونی شهر «ذمار» یمن توسط جنگنده‌ها سعودی

جنگنده های ارتش عربستان سعودی امروز چهارشنبه مناطق مسکونی شهر «ذمار» واقع در مرکز یمن را بمباران کردند.

بر اساس این گزارش، استان صعده نیز همچنان هدف حملات هوایی جنگنده های ارتش آل سعود قرار دارد.

رسانه های یمنی نیز از بمباران منطقه «القریشیه» واقع در استان البیضاء خبر می دهند. بر اساس اعلام این رسانه ها، جنگنده های ارتش عربستان سعودی همچنین بر فراز آسمان صنعاء به پرواز درآمدند.

این تحولات در حالی است که مبارزه کمیته های انقلابی یمن با گروه تروریستی القاعده در نقاط مختلف این کشور همچنان ادامه دارد.

۱۴:۳۱ ادامه بمباران استان صعده/ شهادت ۹ نفر از اعضای یک خانواده

جنگنده های عربستان سعودی در ادامه جنایات خود منطقه «ضحیان» در استان صعده را بمباران کردند.

در این حمله دستکم ۹ نفر از اعضای یک خانواده یمنی به شهادت رسیدند.

عربستان سعودی طی روزهای اخیر به دلیل ناکامی در تحقق اهداف خود در یمن بمباران مناطق مسکونی و غیر نظامی در این کشور را شدت بخشیده است.

۱۲:۰۰ شهادت ۷ نفر در صعده/ بمباران مأرب با سلاح های ممنوعه بین المللی

جنگنده های متجاوز عربستان سعودی امروز در تازه ترین جنایات خود منطقه «کتاف» در استان صعده در شمال یمن را بمباران کردند.

در این حمله دستکم هفت شهروند یمنی به شهادت رسیدند. در میان شهدا شماری زن و کودک به چشم می خورد.

جنگنده های سعودی همچنین مناطق مختلف استان مأرب را با سلاح های ممنوعه بین المللی بمباران کردند که بر اثر آن انفجارهای مهیبی در این استان رخ داد.

۹:۲۷ وزیر دفاع قطر:عملیات زمینی در یمن در حال حاضر مطرح نیست

«حمد بن علی العطیه» وزیر دفاع قطر اعلام کرد که کشورش در کنار عربستان سعودی و ائتلاف حمله به یمن به شرکت در این حملات ادامه خواهد داد.

وی با بیان این مطلب افزود: تصمیمی برای عقب نشینی از حمله به یمن وجود ندارد و نیروی هوایی قطر به همکاری و هماهنگی با عربستان سعودی تا زمان تحقق اهداف کامل در یمن ادامه خواهد داد.

وزیر دفاع قطر گفت: عملیات زمینی در یمن در حال حاضر مطرح نیست و هر اقدام جدیدی در این زمینه در میان اعضای ائتلاف به شور گذاشته خواهد شد.

وی در توجیه تجاوز دوحه به یمن گفت: هر خطری که عربستان را تهدید کند به مثابه خطر علیه قطر و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

۸:۵۳ درگیری در مرزهای عربستان/ ۱۲ نظامی سعودی کشته شدند

منابع امنیتی یمن اعلام کردند که قبائل یمنی و گارد مرزی عربستان سعودی با یکدیگر درگیر شدند.

در این درگیری از سلاح های سنگین استفاده شد. المنار نیز گزارش داد که ۱۲ نظامی سعودی در درگیری های مرزی کشته شدند.

قبائل یمنی روز گذشته با نفوذ به مرزهای عربستان کنترل ۴ پایگاه نظامی این کشور را به دست گرفته بودند. در این عملیات شماری از نظامیان سعودی به اسارت گرفته شدند و مقادیر زیادی سلاح به غنیمت گرفته شد.

۸:۳۵   ۱۳ حمله هوایی به صعده/ شهادت یک شهروند در حجه

جنگنده های عربستان سعودی شب گذشته مناطق مسکونی در استان صعده را ۱۳ بار بمباران کردند.

در یکی از این حملات یک پمپ بنزین هدف قرار گرفت. عربستان سعودی طی روزهای اخیر حمله هوایی به منازل مسکونی را افزایش داده اند.

خبر دیگر اینکه یک شهروند یمنی در حمله توپخانه ای عربستان سعودی به منطقه «وادی بن عبدالله» در «حرض» به شهادت رسید. منطقه حرض در استان حجه در غرب یمن واقع است.

۵:۲۹ حضور خلبانان خارجی در جنگ عربستان علیه یمن

روزنامه «المنار» فلسطین با انتشار گزارشي فاش کرد که دستگاه اطلاعاتی عربستان از کشورهای عربی و پاکستان درخواست خلبان جنگنده کرده و این کشورها در پاسخ به این درخواست ۴۷ خلبان را به عربستان ارسال کرده اند.

بر این اساس پاکستان ۶ خلبان جنگنده به ریاض اعزام کرده است. دستگاه اطلاعاتی ایالات متحده و غرب نيز در این جنگ کمک های فراوانی به عربستان داده اند. از سوی دیگر با هماهنگی آمریکا تعدادی جنگنده پیشرفته به عربستان ارسال شده است، جنگنده هایی که هدف اصلی حملات آنها بیمارستان ها، مدارس و اماکن عمومی به حساب می آید.

المنار همچنين فاش کرد که رژیم صهیونیستی اخیرا تعداد انبوهی موشک، سلاح و جنگنده های نظامی در اختیار آل سعود قرار داده و اتاق فکری در وزارت دفاع عربستان با همکاری آمریکا و کشورهای عربی ایجاد شده است.

گفتنی است مقاومت مردم یمن، بی نتیجه بودن حملات هوایی در ایجاد تغییر واقعی در عرصه میدانی و به موازات آن، گسترش بحران انسانی در این کشور، عربستان را دچار وضعیتی پیچیده کرده است.

۲:۲۳ ادعای سعودی ها در موردحمله موشكی أنصارالله به جنوب عربستان

شبكه «الأخباريه» متعلق به رژیم عربستان سعودي با انتشار تصاويري از يك مدرسه و بیمارستانی تخريب شده در شهر «نجران» در جنوب عربستان،‌ مدعي شد كه نيروهاي أنصارالله به جنوب اين كشور حمله موشكي و خمپاره اي كرده اند.

اين شبكه تلویزیونی همچنين مدعي شد كه اين حمله عصر روز سه شنبه رخ داده و أنصارالله در حمله خود به «نجران» از موشک هاي كاتيوشا استفاده كرده است. طبق این گزارش بر اثر اين حمله، مدارس شهر «نجران» تا اطلاع ثانوي تعطيل شده است.

در همين حال سرهنگ «احمد عسيري» سخنگوي ائتلاف نظامی به سرکردگی عربستان عليه يمن هم طي اظهاراتي با تکرار ادعاي شبكه الأخباريه گفت: بعد از حمله موشكي و خمپاره اي حوثي ها به «نجران»، بالگردهاي آپاچي ارتش عربستان فورا پاسخ آنها را داده و تعدادي از پايگاه هاي حوثي ها را مورد هدف قرار دادند.

به نظر مي رسد رسانه های سعودي با انتشار چنين اخباري در حال تحريک افكار عمومي و آماده سازي زمينه براي گسترده تر كردن حملات به يمن از جمله ورود زميني به اين كشور هستند. انتشار چنين اخباري در راستای این ادعا که عربستان برای پاسخ دادن به حملات موشكي و خمپاره اي أنصارالله (به شیوه رژیم صهیونیستی) حمله را گسترده تر كرده و زميني وارد يمن شده است، ارزیابی می شود.

سه شنبه ۲/۱۵

۲۱:۰۰ بمباران دو استان «عدن» و «لحج» یمن توسط جنگنده‌های سعودی

مناطق مختلف دو استان «لحج» و «عدن» برای چندمین بار طی روزهای اخیر هدف حملات هوایی جنگنده های سعودی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، جنگنده های سعودی طی چهار نوبت مناطقی در استان لحج را هدف قرار داده و فرودگاه بین المللی استان عدن را نیز بمباران کردند.

رسانه های یمنی اعلام کرده اند که این حملات در پاسخ به حملات خمپاره ای به مرزهای عربستان سعودی و فرار ده ها نفر از این مناطق انجام شده است.

گفتنی است، «احمد العسیر» فرمانده عملیات «طوفان کوبنده» علیه یمن در سخنانی اعلام کرده بود که ائتلاف سعودی به حملات خمپاره ای از یمن به مرزهای عربستان پاسخ خواهد داد.

۱۶:۲۱ شلیک بیش از ۸۰ موشک به پایگاه آل‌سعود در مرزهای یمن

پایگاه نظامی «عین الحاره» عربستان سعودی واقع در مرزهای مشترک با یمن، لحظاتی پیش هدف بیش از ۸۰ موشک قرار گرفت.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش رسانه های یمنی قبایل «بکیل المیر» همچنان بر چندین پایگاه نظامی آل سعود در مرزهای یمن تسلط دارند. این پایگاه ها چندی پیش تحت کنترل قبایل یمنی درآمده بود.

در همین حال، جنگنده های آل سعود همچنان به حملات هوایی خود به غیرنظامیان و زیرساخت های یمن ادامه می دهند.

۱۵:۵۲ عضو ارشد انصارالله یمن:لحظه تاریخی «سیلی محکم» به صورت آل‌سعود نزدیک است

«صالح الصماد» رئیس شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن با تأکید بر اینکه رژیم آل سعود نتیجه اقدامات وحشیانه و جنایتکارانه خود علیه ملت بی دفاع یمن را خواهد دید، تصریح کرد: هنگامی که آمریکایی ها دیدند که جایگاه آنها در یمن تضعیف شده است، آل سعود را در گرداب جنگ علیه یمن گرفتار کردند.

وی ادامه داد: ایالات متحده آمریکا سعی کرد تا با وادار نمودن آل سعود به اتخاذ اقدام نظامی علیه یمن، جایگاه القاعده و داعش در این کشور را تقویت تا بتواند همچنان به فعالیت های خود در یمن ادامه دهد.

این عضو ارشد انصارالله افزود: سعودی ها گمان می کنند که یمن یکی از ایالت های عربستان محسوب می شود. آمریکا و صهیونیست ها حامیان اصلی آل سعود هستند.

۱۵:۵۰ هلاکت ۱۲ نظامی سعودی در حمله قبایل یمنی به مرزهای عربستان

قبایل یمنی طی عملیاتی به داخل مرزهای عربستان سعودی نفوذ کردند. این عملیات از محورهای جازان و نجران صورت گرفت.

بر اساس اعلام منابع آگاه در جریان این عملیات، ۱۲ نظامی سعودی به هلاکت رسیده و چندین نظامی دیگر نیز فرار را بر قرار ترجیح دادند.

قبایل یمنی کنترل ۴ پایگاه نظامی عربستان سعودی را به دست گرفتند و گفته می شود در این عملیات شماری از نظامیان سعودی به اسارت گرفته شده اند.

همچنین مقادیری سلاح و تجهیزات نظامی به تصرف قبایل یمنی درآمد. پایگاه های «الحلقه» و «التبه» در نجران و پایگاه های نزدیک به منطقه جازان از جمله نقاطی هستند که قبایل یمنی کنترل آنها را به دست گرفته اند.

۱۰:۲۰ نفوذ قبایل یمنی به مرزهای عربستان/ کنترل ۴ پایگاه سعودی

قبایل یمنی طی عملیاتی به داخل مرزهای عربستان سعودی نفوذ کردند. این عملیات از محورهای جازان و نجران صورت گرفت.

قبایل یمنی کنترل ۴ پایگاه نظامی عربستان سعودی را به دست گرفتند و گفته می شود در این عملیات شماری از نظامیان سعودی به اسارت گرفته شده اند.

همچنین مقادیری سلاح و تجهیزات نظامی به تصرف قبایل یمنی درآمد. پایگاه های «الحلقه» و «التبه» در نجران و پایگاه های نزدیک به منطقه جازان از جمله نقاطی هستند که قبایل یمنی کنترل آنها را به دست گرفته اند.

۸:۱۴ منصور هادی اعلام کرد:۲۷ اردیبهشت زمان برگزاری گفتگوهای یمنی در ریاض

عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن ۱۷ می (۲۷ اردیبهشت) را زمان برگزاری گفتگوهای یمنی در ریاض اعلام کرد.

جنبش انصار الله یمن پیش از این از عدم شرکت خود در گفتگوهای ریاض خبر داده بود و خواستار برگزاری این گفتگوها در مکان دیگری شده بود.

درخواست برگزاری گفتگوها از سوی منصور هادی در ریاض در حالی است که عربستان سعودی از ششم فروردین تاکنون تجاوز گسترده ای را به یمن آغاز کرده است و به کشتار زنان و کودکان بیگناه این کشور می پردازد.

۷:۵۸ توقف فعالیت برخی بیمارستان‌ها در شهرهای صنعاء، تعز و عدن

منابع یمنی اعلام کردند که برخی بیمارستان ها در شهرهای صنعاء، عدن و تعز به دلیل اتمام سوخت دیگر قادر به فعالیت نیستند.

این امر نگرانی های بسیاری را در یمن ایجاد کرده است. همچنین گفته می شود هر روز بسیاری از بیماران و مجروحان به خاطر نبود دارو و مواد غذایی جان خود را از دست می دهند.

در همین راستا «ماری کلیر» سخنگوی صلیب سرخ شب گذشته با صدور بیانیه ای نسبت به وقوع فاجعه انسانی در یمن هشدار داد.

۰۰:۴۲ ارتش آل سعود برای دسترسی به یمن تونل حفر می کند

پایگاه مصری نیل نت آنلاین با انتشار گزارشي نوشت: یگان مهندسی ارتش عربستان، با همکاری برخی نیروهای فلسطینی اقدام به حفر تونل در مرزهای این کشور جهت نقل سلاح و مهمات سنگین به یمن و رساندن آنها به دست تروریست های القاعده کرده است.

بر پایه این گزارش، این اقدام به خاطر نگرانی آل سعود از پاسخ جنبش انصارالله و با هدف به راه انداختن جنگ داخلی و تجزیه یمن از طریق ایجاد تنش در مرزهای این کشور با عربستان انجام می گیرد.

از سویی دیگر، منابع خبری خبر دادند که دولت سنگال برای کمک به سعودی‌ها در جنگ علیه یمن ۲۱۰۰ نظامی به عربستان اعزام می ‌کند. این نظامیان احتمالاً برای مشارکت در نبرد علیه ارتش و نیروهای مردمی به کار گرفته خواهند شد.

پیش از این عربستان تلاش کرده بود در جنگ با یمن از نیروهای پاکستانی و مصری در نبرد زمینی استفاده کرده و سعودی‌ها نیز با جنگنده‌های خود از آنها در نبرد با یمنی‌ها پشتیبانی کنند.

گفتنی است سنگال یکی از کشورهایی است که سالانه مبالغ زیادی از دولت عربستان به عنوان وام و کمک دریافت می‌ کند.

تحولات روزهای گذشته یمن از اینجا قابل بازیابی است.