با هدف دستیابی به حل بحران شرق اوکراین؛

بازرسان دانمارک، کانادا، مولداوی و لهستان کار خود را در دونباس آغاز کردند

سیاسی

سرویس مطبوعاتی مقر عملیات ویژه اوکراین اعلام کرد: گروهی از بازرسان دانمارکی، کانادایی، مولداویایی و لهستانی فعالیت خود در منطقه دونباس واقع در جنوب شرق این کشور را آغاز کردند.

سرویس مطبوعاتی مقر عملیات ویژه اوکراین اعلام کرد: گروهی از بازرسان دانمارکی، کانادایی، مولداویایی و لهستانی فعالیت خود در منطقه دونباس واقع در جنوب شرق این کشور را آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این سرویس مطبوعاتی در بیانیه‌ای گفت: یک تیم بازرسی چند ملیتی از دانمارک که شامل نمایندگانی از کانادا، مولداوی و لهستان است فعالیت خود در شرق اوکراین را آغاز کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: این بازرسان وضعیت را ارزیابی کرده و به دنبال راه‌هایی برای خارج شدن از بحران شرق اوکراین در دو هفته آتی هستند. این گروه فعالیت‌های خود در شهر کراماتورسک منطقه دونتسک را آغاز کرده و انتظار می‌رود گزارشی را از دستاوردهای خود به کشورهای عضو امنیت و همکاری اروپا ارائه دهند.

در آستانه توافقنامه‌های منیسک که 12 فوریه سال جاری میلادی به دست آمد گزارش‌هایی از شلیک موشک در کراماتورسک منتشر شد.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین جدایی طلبان شرق اوکراین را به شلیک موشک‌های تورنادو به مقر عملیات ویژه متهم کرد.

این در حالی است که جمهوری خودخوانده دونتسک این ادعاهای پوروشنکو را رد کرده است. با این حال گروه نورماندی 4 متشکل از رهبران روسیه، آلمان، فرانسه و اوکراین به توافق 13 بندی دست یافتند که منجر به آتش بس، تبادل زندانیان و خروج تسلیحات سنگین شد.

اوکراین همچنین موظف است اصلاحات قانون اساسی و متمرکز زدایی قدرت را انجام داده و به مناطق دونتسک و لوهاسنک که به دنبال استقلال هستند تا پایان سال 2015 میلادی وضعیت ویژه‌ای اعطا کند.

در همین حال پایتخت بلاروس روز چهارشنبه میزبان نمایندگانی از اوکراین، روسیه و سازمان امنیت و همکاری اروپا برای از سرگیری مذاکرات سازش بود که در آن نماینده روسیه ضمن ارائه اصل‌های جدی برای سازش هرچه بیشتر در این درگیری پیشرفت‌های صورت گرفته را تحسین کرد.

گروه تماس در اوکراین در حال تلاش برای ایجاد گروه‌های فرعی است که بتوانند بر اجرای توافقنامه‌های مینسک نظارت داشته باشند.

انتهای پیام

کد N814152